| Ionut310 a întrebat:

Salut TPU, am permisul de putin timp, iar acum cateva seri aveam 100 in localitate cand din sens opus mi-a aparut o masina de politie (nu era radar). Au dat drumul la sirena, eu mi-am vazut de drum si n-au venit dupa mine. Cam ce ar putea sa-mi faca in cazul asta? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil vei primi amenda in max. 1 luna, daca te-au prins pe radar.
Daca nu, considera-te super norocos ca nu esti pieton pentru 3 luni de zile, fiindca asta ti se poate intampla, la 100 km/ora in localitate.

In orice caz, chiar cred ca esti inconstient si merita sa primesti o amenda usturatoare, cand nu dai doi bani pe respectarea legii. Tu esti inconstient, fiindca poti omori pe cineva la viteza asta si apoi, chiar nu inteleg de ce nu vrei sa respecti legea, ce te determina sa bagi piciorul in acceleratie cand te stalpul starzii sta scris 50km/ora?

| Ionut310 explică (pentru Violleta2022):

Cand am zis localitate, ma refeream ca eram intr-un sat, cand am zis "seara", ma refeream la 1 noaptea. Fiind doar eu si cu acel echipaj de politie pe drum, nu prea aveam pe cine sa omor. Nu te gandii acum ca, conduc mereu asa, daca o faceam nu mai eram acum aici sa pun intrebarea aia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionut310):

Mi s-a intamplat odata, de aceea vorbesc si nici macar nu aveam viteza, dar era miez de noapte, intr-un sat amarat, iar in mijlocul drumului era un om beat, cu bicicleta langa el.
Am fost supernorocoasa ca nu l-am lovit, am oprit si l-am mutat pe trotuar, ca nu era capabil sa se tina pe picioare si nici sa spuna unde locuieste.

| sierra1 a răspuns:

"aveam 100 in localitate cand..."

doamne ajută să-ți ia permisul!

| mihai69 a răspuns:

De unde știi că nu era echipată cu radar? Te poate lua și din mers, știai asta?
Oricum, dacă au vrut să te oprească dar tu ai continuat drumul, e posibil să iei peste amenda de radar și una de nerespectare a semnalelor agentului de poliție plus suspendarea dreptului de a mai conduce vreo trei luni.
O să primești acasă o notificare să mergi la o secție de poliție pentru explicații.

| Ionut310 explică (pentru mihai69):

Sunt doar 2 radare pe raza a 3 localitati in zona unde stau, si le stiu pe amandoua, de aceea zic ca nu era radar.

| Crackman a răspuns:

Nimic
Dar totuși pentru moartea cuiva conduci excelent

| Yuoia a răspuns:

100 km/h in localitate! Esti inconstient. Poate nu te-au prins acum. Te vor prinde data viitoare, daca nu cumva te vei grabi tu sa omori pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce bine ar fi să fie în România ca în Serbia. Ai depășit limita de viteză, pușcăria te mănâncă. Numărul de accidente ar fi minuscul.

| badpanda a răspuns:

Nimic.Poate aveau treaba in alta parte cu vreun mormoloc care a blocat traficul pe undeva.