| Stonehard a întrebat:

Buna seara! Va expun situatia mea, si la sfarsit am o intrebare. Acu cateva zile, am circulat pe un drum national, in fata mea fiind o autoutilitara. Am stat dupa ea de ceva vreme, si cand am ajuns in farful unei pante, m-am asigurat, am semnalizat si am depasit-o. Am piscat putin linia continua simpla, dar din sens opus nu venea nimeni si eu aveam vizibilitate foarte mare. In spatele meu la cateva masini, se afla un Logan de Politie. A pornit girofarul si s-a luat dupa mine, Am oprit, mi-a luat actele...etc. Ideea este ca doamna agent constatator mi-a luat permisul, pe o perioada de 60 de zile. A oprit soferul pe care l-am depasit ca sa fie martor. Ideea este ca procesul verbal e prost intocmit. Adica : Nu este scris pe procesul verbal locul exact in care a fost savarsita fapta. In plus, nu exista filmare video. Martorul este dintr-un alt judet si nu cred ca isi pierde vremea sa depuna marturii. Intrebarea este : Daca depun contestatie, pot sa castig? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem spune sigur ca vei castiga sau nu daca faci plangere contraventionala.
Si de martor este nevoie doar daca refuzi semnarea procesului-verbal de contraventie, daca l-ai semnat nu este nevoie.

| darrio2007 a răspuns:

Ai pișcat linia continuă. Clar.

| darrio2007 a răspuns:

Lasă contestația că nu câstigi.

| Simpatic a răspuns:

Exista martor si exista si agentul de politie care a fost de fata in momentul in care ai 'incalcat' linia continua!

din ceea ce afirmi tu referitor la inexistenta camerei video, ar insemna ca daca spargi o locuinta, si nu au existat camere video ci doar indicii lasate si martori, tu vei scapa! am dat doar o analogie ca sa te lamuresc ca nu are totdeauna relevanta doar proba video, exista si alte forme de proba!

exceptia de la aceasta regula o face natura cauzei, atunci cand pentru a testa limita de viteza politistii fara radar ar opri masini pe motiv de viteza, asta este cu totul altceva!

| Violleta2022 a răspuns:

Toate masinile de politie au camere video, asadar exista evidenta, mai ales ca ai incalcat linia continua, care conform legii spune ca ai facut o ilegalitate.
Sincer, nu cred ca vei castiga, chiar daca nu are inregistrare video, Politia are martorul, odata ce l-a oprit inseaman ca are datele lui, iar in caz de faci contestatie, acela va fi obligat prin lege sa vina la tribunal, ca sa depuna marturie si nu va fi in favoarea ta.

| Stonehard explică (pentru Violleta2022):

Cine v-a spus că toate mașinile de Poliție au camere? Mașina nu era de la circulație, ci era un Logan de la Poliția comunală. Martorul cu siguranță nu se va prezenta, pentru că locuiește la sute de km de locul săvârșirii faptei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stonehard):

Martorul daca este citat intr-un proces are obligatia sa se prezinte ca altfel are el probleme cu legea. Mai interseaza-te!
Ce daca sta la 100km, cand esti martor vi si din alta tara si te prezinti obligatoriu la proces, fiindca altfel risca el sa fie adus obligatoriu.

in ce privesc camerele pe masini, in ziua de azi, toti avem montate camere, mai ales cei care lucraeza in Politie, fiindca stiu puterea unei camere video, care inregistreaza tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata aici Legea care iti aduce obligatoriu martorul la proces:

https://lege5.ro/......ura-civila

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce motiv vrei sa depui contestație? Că nu există proba video? Irelevant. Nu e nevoie de așa ceva. Constatarea agentului este suficientă.

| Stonehard explică (pentru suntserios):

Dacă citeai cu atenție ce am scris, ai fi văzut pentru ce vreau să depun contestație, și n-am să mai repet. Nu e suficientă costatarea agentului. El poate să fie rău intenționat. Îi trebuie martor, camere, și locul săvârșirii faptei. Ori doamna agent a uitat să treacă locul unde s-a săvârșit contravenția.

| suntserios a răspuns (pentru Stonehard):

Si agentul are martor.
Tu ce ai?