| anonim_4396 a întrebat:

Am problemă la plecarea de pe loc.
Când am făcut şcoala de şoferi am condus o maşină diesel. În momentul de faţă sunt începător. Părinţii mei mi.au cumpărat un VW Golf 4 pe benzină şi nu mă descurc la plecarea de pe loc. Îmi puteţi explica detaliat cum pot reuşi să plec corect de pe loc cu maşina pe benzină?
Dau fundă şi vot pentru cel care îmi explică exact cum să fac.

Răspuns Câştigător
| iulianbesliu a răspuns:

Încearcă sa apesi acceleratia mai tare in timp ce dai drumul ambreajului

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tehnica de pornire e fix aceeasi la orice masina, la benzina trebuie doar sa apesi acceleratia un pic mai mult.

| GaryOfLivia a răspuns:

O accelerezi puțin mai mult și dai drumul încet la ambreiaj nu e mare știință.
Dacă pleci din pantă ridici ambreiajul ușor până pe la jumate unde începe să vibreze mașina dupa iei piciorul de pe frână (mașina nu o să plece în spate că o ți din ambreiaj) și îl pui pe accelerație și accelerezi ușor și ai plecat; du-te undeva unde nu e trafic într-o pantă și exerseaza.

| EmYyYEmilian a răspuns:

Ambriaj si acelereaaza pana in 2000 de ture si dupa aia dai usor drumu la ambriaj