| sebbastianrosu98 a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor am un peugeot 307sw si de cateva zile observ ca toba incepe sa imi scoata un zgomot foarte urat si motorul de asemenea si cand deschid eu capota sa ma uit vad ca un furtun subtire este rupt si cand m-am uitat ce e el tragea aer de la motor si am incercat sa il lipesc cu banda si a mers cat de cat dar tot se mai aude putin zgomot la toba.
Nu stiu ce sa ma fac oare trebuie sa ma duc la servis sa schimb furtunul? Mai pot circula cu masina asa?

Aici aveti poza cu furtunul care l am lipit cu banda neagra se vede clar e ala negru si subtire
http://imgur.com/aT1wKCw

3 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Da, mai poti circula asa, dar totusi acel furtun rupt care trage aer fals influenteaza mersul motorului, iti poate creste consumul si poate de asemenea sa scada puterea. Acel furtun nu are legatura cu zgomotul de la toba, toba probabil este fisurata sau gaurita pe undeva. Este bine si chiar indicat sa programezi o vizita la service.

| sebbastianrosu98 explică (pentru Ironwin):

Si toba ar trebui schimbata sau ceva?
Cam cat costa?

| Ironwin a răspuns (pentru sebbastianrosu98):

Dupa ce faci o constatare (in service sau la/cu un prieten, cum poti) atunci poti sa hotarasti ce trebuie facut. Poate scapi cu ceva suduri, sau inlocuiesti doar o toba (ai doua sau trei, nu cunosc exact).