| anonim997 a întrebat:

Am si eu o intrebare, am vândut recent o masina la o cunostinta si nu am apucat sa facem actul de vanzare cumpărare, la scurt timp a lovit alta masina el fiind de vina. S-au inteles pe amiabilă si i-a dat asigurarea care e pe numele tatălui meu la fel ca si la actuala mea masina, cu ce ma va afecta asta? Voi plati mai mult cand imi voi face asigurarea?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lui o sai ia bani mai multi pentru ca el e titularu asigurarii, trebuia sa anuleze asigurarea inainte sa dea cheia la cunostinta ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca te va afecta pe tine (sau pe tatal tau, daca el este propietarul inca), trebuiind sa platesti un premium din cauza accidentului.
Asat este riscul cand cumperi ceva si ignori sa faci acetele imediat.
La un accident, cel care este inca propietarul masinii, plateste tot (daca vina este a lui). La fel si cand o inchiriezi fara acte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, o sa scadă bonusul sau o sa crească malusul, depinde de situația asigurării în momentul asta. Oricum va creste prețul asigurarii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intreaba la asigurari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cu vreo 30 de procente.