| Ursulake a întrebat:

Am si eu o intrebare! Cum se numesc cauciucurile acelea de bicicleta care, atunci cand pui frana din viteza scartie soseaua big grin. Si daca puteti dati-mi un site de unde pot comanda!

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Absolut toate cauciucurile, indiferent de material, firmă, dimensiuni, etc. scârțâie la frânare bruscă.

| RB26DETT a răspuns:

La fel cum au spus ceilalti, toate cauciucurile scartaie doar ca acestea sunt fortate de : aria suprafetei de contact dintre cauciuc si asfalt, depinde si de greutate, daca vrei sa iti scartaie cauciucurile iti recomand sa faci asta pe niste dale mai fine. la masini se aude scartaind dar depinde, de ce masina este mai usoara de ce sunetul este mai inalt, pe o frecventa audio mai mare, dar daca este sa franeze brusc un camion, cand ii scartaie cauciucurile se aude pe o frecventa audio mai joasa. la bicicleta, greutatea si cauciucurile sunt prea mici pentru a se produce sunetul pe care il auzi.

| VladLungu a răspuns:

Toate cauciucurile scartie, cel putin asa stiu eu.