| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Cauciucurile de la bicicleta influenteaza viteza bicicletei? Daca cauciucul este tocit prinzi viteza mai mare?

Răspuns Câştigător
| KronstadtResurrection a răspuns:

La ambele intrebari, raspunsul este DA. cauciucul care este slick, cu stratii foarte putine, sau tocit la greu, va avea un coeficient de frecare mai redus, iar efortul tau (sau al motorului) va fi mai mic. Totodata, bicicleta (sau oricare alt vehicul cu roti) va rula mai mult atunci cand te opresti din pedalat, sau atunci cand scoti masina din viteza.

| sir sanjei a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Cand se uzeaza un cauciuc de bicicleta sau motocicleta, nu creste pata de contact?

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru sir sanjei):

Ba da. Insa, faza este ca nu mai ai micile "bucatele" din modelul striat, care sa se antreneze in directii variate in timpul rularii, mai ales in viraje, acestea marind considerabil coeficientul de frecare.

3 răspunsuri:
| Alle23 a răspuns:

Da si da happy
Mult succes!