| PascuBogdan a întrebat:

am si eu o intrebare daca execut virajele cu viteza mare se pot strica suspensiile?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rozi cauciucurile mult mai repede, in special cele de pe fata, pe partea din exterior.
In rest doar soliciti masina mai mult, dar nu cred ca o sa-ti apara jocuri mai devreme de termen. Telescoapele si arcurile nu au nimic de suferit, doar articulatiile sunt mai solicitate, insa sunt facute sa reziste si la asa ceva.
Mai rau e de masinile conduse incet si prost, prin gropi: telescoape, articulatii, planetare, se fac varza toate. Daca mergi sportiv dar cu cap, masina poate rezista mult mai bine decat o masina condusa 'prudent' de catre un amator.
Sper ca ai experienta, si nu te bazezi pe 'poate n-o fi nimeni pe contrasens'. Daca ai vizibilitate si stii cum sa abordezi virajele nu e nici o problema. Am prieteni care conduc sportiv ca si mine, si am un prieten 'matur' care nu taie curbele si merge 70% din timp linistit, si are vreo 3 iesiri in decor de cand are permisul. Eu o singura data m-am pus de-a latul pe un drum cu gheata iarna trecuta, iar alt prieten, cu permisul de doar un an, care sincer e peste mine la sofat cred ca face 100. 000km in curand, conduce tot timpul in forta si nu a atins masina de nimic.
Deci, daca te crezi in stare si chiar stii ce faci, da-i. Daca ai vreun accident din vina ta in palmares, mai gandeste-te...

| PascuBogdan explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce inseamna a merge sportiv?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PascuBogdan):

Nu stiu cum sa-ti explic... Sa stai concentrat, sa accelerezi tot timpul cat iti permite drumul, traficul, masina si vizibilitatea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru PascuBogdan):

Inseamna sa mergi doar in acceleratie si frana, sa consumi mai mult si sa uzezi mai repede motoru, placa de ambreiaj si discurile de frana. De regula condusul sportiv e cel la turatii mari si viteze mai mari.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Suspensiile nu se strica dar daca faci asta pe drumuri publice poti pati ca Serban Huidu.Cand a omorat 3 oameni pe contrasens. Teribilism!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se strica neaparat dar sunt supuse la o uzura mai intensa. la fel si cauciucurile si viata ta daca la un moment dat masina depareaza dintr o curba luat cu viteza doar asa de dragul de a lua o curba cu viteza

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, in schimb poti sa crapi.

| Blamely a răspuns:

Nu, suspensiile nu însă îți strici cauciucurile.

| ReeKooL a răspuns:

Nu dar te poti strica tu nu are nici o legatura atata timp cat esti pe sosea adica ma refer sa nu te duci pe dealuri si sa ii dai 180