| krysty199 a întrebat:

Salutare maine am prima ora de condus si vreau sa va intreb cu ce treapta de viteza patrundem in sensul giratoriu si cu ce treapta de viteza efectuam virajele? Multumuesc!

Răspuns Câştigător
| sprezero a răspuns:

Cu a 2-a in ambele cazuri, daca drumul e liber.
Daca nu, cu prima treapta.

| krysty199 explică (pentru sprezero):

Am inteles. Multumesc

| suntserios a răspuns (pentru sprezero):

Unde ai vazut tu masina sa abordeze un viraj cu prima treapta? Ai idee macar la ce foloseste prima treapta... Nu nu, ai macar permis inainte sa ii dai omului sfaturi aiurea si el sa te mai si creada?

| darrio2007 a răspuns (pentru sprezero):

Prima treapta este pentru plecarea de pe loc.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Si ăsta l-a si crezut repede.

| sprezero a răspuns (pentru suntserios):

Daca vrei sa virezi stanga si trebuie sa acorzi prioritate, nu te bagi, deci acolo vei folosi treapta intai.
Daca e liber in intersectie (sau sens giratoriu) folosesti treapta a doua.

| suntserios a răspuns (pentru sprezero):

Aia e deja plecare de pe loc nu mai e viraj in mers... si daca eu iau viraje si in sensul giratoriu cu a3a?

| sprezero a răspuns (pentru suntserios):

Credeam ca vorbim de cineva care e la scoala de soferi, nu de un expert ca matale care daca vrei intri cu a 5-a in sens.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei in treapta a 2 a. „Multumuesc" si eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In viraj si in sensul giratoriu / intersectie patrunzi in viteza in care iti permite motorul masinii si viteza. Oricum niciodata NU in trepata I care se foloseste exclusiv cand masina pleaca de pe loc nu cand abordeaza viraje.

Daca o sa ai un viraj intr o zona unde poti merge cu 50km/h o sa fii probabil in treapta 3-4, daca virajul nu poate fi abordat cu mai mult de 20km /h o sa fii in treapta a2a... daca esti pe un drum national in afara localitatii si virajul iti permite sa il abordezi si cu 70-80km/h o sa fii si in treapta a6a

| silviutzu17 a răspuns:

De obicei cu treapta a2-a. Acum, depinde si viraj-cat de strans sau larg este- si de sensul giratoriu-cat de stramte sunt benzile(daca sunt mai multe).
Stai linistit ca te va invata instructorul tot ce trebuie stiut (daca ai norocu de a avea un instructor care sa te duca pe traseele specifice politistilor.
Bafta!

| Nicaa a răspuns:

La plecarea de pe loc pleci cu viteza 1, apoi imediat schimbi viteza. E recomandat da mergi cu trepte superioare chiar dacă ai viteza mică, pentru economisirea combustibilului

| Rares_Vasilescu_1997 a răspuns:

Asta depinde de la masina la masina si de viteza de deplasare, cel mai probabil cu viteza a 2-a vei trece prin sensul giratoriu si cu aceeasi virajele, oricum informatii de genul asta iti va da instructorul in timpul orelor de condus. Oricum, in Bucuresti, spre exemplu, la prima sedinta nu ar trebui sa te scoata in trafic, desi poate ai noroc.