| MadalinMaduttzu a întrebat:

Am si eu o mica/mare problema..am adus un scuter din Italia si nu imi porneste, l-am desfacut si infinal am gasit "buba". Are releu de incarcare ars, si problema e ca nu gasesc sa cumpar, am incercat cu ceva asemanator si tot nu porneste(nu da "scanteie" la bujie). Tin sa mentionez ca are motor de 50cc in 2 timpi. Da-ti-mi un sfat, o idee ce pot sa-i fac. Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Releul de incarcare nu are treaba cu pornirea, cel putin atat cat incerci sa-l pornesti de la pedala, cel mai probabil la tine e dusa fie bobina de inductie fie cdi-ul, probabil trebuie schimbate.
Acum depinde si ce model de scuter ai ca sunt si unele cu "senzori" se mai strica si apare aceasta problema, dar asta e in special la scuterele chinezesti.

| MadalinMaduttzu explică (pentru OldSoul):

Scuterul e adus din Italia, nu e chinezesc. la mine firele de la fisa pleaca din releu, mi-au zis mai multe persoane ca nu are cum dar la scuterul asta asa e. Din cauza releului nu imi da curent la bujie.

| OldSoul a răspuns (pentru MadalinMaduttzu):

Din releu nu cred ca se poate, cel mai probabil este cdi-ul.
Daca vrei fa poza la modelul scuterului si la acel releu, sa vad despre ce e vorba.