| Suciu_Abel_2000 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o mica problema cu un Ford Mondeo MK3 2006 131 CP. Am imprumutat masina fratelui meu sa mearga undeva la 15 km si a ramas fara motorina (nu-mi apare cata motorina am, imi apare ca am rezervorul gol tot timpul) si nu am stiut ca nu mai e motorina... s-a intamplat sa nu-mi dau seama. A incercat sa o mai porneasca dar in zadar. Am adus 40 de litri de motorina dar tot nimic, am dus-o la mecanic, a zis sa o duc sa reseteze calculatorul dar nu era sigur ca e calculatorul. Stiti vreo metoda de a-l reseta acasa? Din cate am auzit se poate. Daca nu o solutie la problema.
Tin sa mentionez ca cel care reseteaza calculatoare la mine in zona e plecat.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie mai întâi amorsat circuitul de combustibil ca să pornească.

| Adrian5575 a răspuns:

Demonteaza filtrul de motorina și umple-l cu motorina. Pe urma desfa furtunul de aer de la admisie si o pornesti cu spray. Poti sa folosesti spray de frane. Atentie, sa nu tii pe bujie, sa nu dai mult spray, sa dai de la departare, sa tii ambreiajul calcat. Sa ai o carpa mai mare la tine cu care o sa astupi admisia in caz ca se tureaza la maxim din cauza spray-ului. Ii dai cate putin spray si o sa porneasca.