| Cocioaba_Sorin_1997 a întrebat:

Am si eu o problema cu ceasurile de bord de pe o skoda fabia.Mi se ridica si coboara incorect acul de la kilometraj.Cateodata ramane si la 0 chiar daca merg cu 60 la ora.
Si mai imi face figuri acul de la benzina cand scade cand creste aiurea.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Verifica alternatorul. Daca nu au curent electric cit trebuie ceasurile asa fac. Daca ai un aparat de masura pune aparatul pe volti DC si masoara la bornele bateriei cu motorul pornit sa vezi citi voti iti arata.Ar trebuie sa iti arate 14 V, In caz contrar alternatorul nu mai lucreaza corect.Probabil ca lucreaza dar nu cum trebuie, adica sa scoata 14 volti.Alta problema nu prea vad ce ar putea sa fie.Acele ceasuri is electrice, deci ar putea fi ceva claburi slabite conectii pe undeva.

1 răspuns:
| IonutzMariusz a răspuns:

Probabil vitezometrul și celelalte sunt electronice, numai la un service auto poate să îți verifice problema.