| Fainita_Mihai_1998 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat.
Intre viteza indicata de pe ceasurile de la bord si viteza reala este marja de eroare de vreo 15 km aprox... care ar fi problema? Jantele sunt in dimensiunile conform masinii.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Orice kilometraj are din fabrica o marja de eroare de pana in 10%, întotdeauna in plus. Asta înseamnă 10 km/h când o calci la suta sau 3 km/h când mergi cu 30.
Daca la tine diferența este constanta, kilometrajul este defect.
Înainte de orice, verifica si dimensiunea anvelopelor, nu doar jantele contează.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La toate masinile este o astfel de marja, daca la tine marja asta e si la viteze mici de sub 50km atunci probabil e o problema la kilometraj

| Fainita_Mihai_1998 explică (pentru suntserios):

La viteze mici este problema mai grav.
Si care ar fi defectul? Sau cum i as putea gasi soluția?