| Queensisjdne a întrebat:

Cum se numeste chestia aia cand accelerezi motorul la maxim si trepideaza, adica acul de turatie coboară si scade foarte repede cu vreo 100 rpm la motorul cu benzina?

4 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Cum se numeste? As spune limitare. Unitatea de control a motorului iti limiteaza turatia la turatia maxima specifica fiecarui motor. Cum scade putin se tureaza din nou si iar scade. Samd.

| SuNaM a răspuns:

Asta se intampla la automata de obicei.e o intarziere pentru ca tu accelerezi foarte repede si motorul nu,, intelege"" in ce viteza sa bage masina si pana cutia de viteza cupleaza, face asa..Ai vazut si tu ca de obicei cand face asa, porneste cu a-3a sau a 2a

| Queensisjdne explică (pentru SuNaM):

Este un golf 3 pe care vreau sa fac niste experimente de unde automată?laughing))

| SuNaM a răspuns (pentru Queensisjdne):

Pai atunci nu prea ar trebui sa facă sunetul ala decât dacă pleci tu cu a treia de pe loc LOL