| Marius_Marian_Butnaru_1993 a întrebat:

Am un BMW 316i,si nu imi porneste din prima cheie,adica imi invarte electromotorul,dar parca nu imi cupleaza motorul, si trebuie sa ii dau 3-4 chei pana cand porneste! Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| ici3 a răspuns:

Se duce bendixul, du-l la service cat mai repede. In scurt timp doar vei auzi rotirea electromoturului si nu a cuplarii la motor.Bendixul este in genul freiului de bicicleta. Cand se uzeaza rolele nu mai cupleaza si patineaza! Mai este reductorul care are trei roti dintate care se pot sparge, deci tot la service repede

8 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Prima sursa ar putea fi bendixu! Dar mai bine du-te si reparo ca dupa o sa fie mai rau!

| darrio2007 a răspuns:

Daca se aude un zgomot urat la actionarea electromotorului sunt mai multe cauze:Bendixul este tocit(dintii care actioneaza volanta.Sau bucsele(lagarele) de la electromotor, in primul rand bucsa din fata spre motor s-a olarit si s-a format o distanta intre bendix si volanta.Sau volanta de la motor(acei dinti care se cupleaza cu bendixul)s-au tocit.Motorul se opreste intotdeauna in aceeasi pozitie, a volantei fata de bendix.Este o zona a volantei cea mai solicitata(dintii) la pornire.Iti recomand un service.

| drhotzu a răspuns:

Sau poate ai vrut sa iti iei o masina cu care sa te dai mare si in loc ai o taraba!

| Marius_Marian_Butnaru_1993 explică (pentru drhotzu):

Da prietene, bravo cum ai gicit?! Ce cauti sa raspunzi aiurea? Eu am pus o intrebare, puteai sa rapunzi, nu sa o arzi cu doctrine si filozofii! PA!

| drhotzu a răspuns (pentru Marius_Marian_Butnaru_1993):

"prietene" nici macar nu stii ce sunt doctinele si filosofiile (cu s nu cu z)... asa ca da ai dreptate pe langa faptul ca te dai mare te si incadrezi in "categoria" detinatorilor de BMW-uri la mana 2-a, detinatori care m-au facut sa nu imi cumpar BMW...

| Marius_Marian_Butnaru_1993 explică (pentru drhotzu):

Bai,taci ma, ca mirosi! Nu ma intereseaza de ce nu ai vrut tu sa iti cumperi BMW, si nu ma dau mare ca mi-am cumparat un BMW la mana a 2a, eu am o problema la masina, am cerut o parere, si atat nimic mai mult! Hai PA!

| maestrul007 a răspuns:

Schimbai bendixul

| 12manuq a răspuns:

Asa cum a zis si ici3 poate fi un inceput de sfarsit pentru bendix, sau cum am patit eu la ford, si anume sa fie din cauza la rulment, in orice caz, cel mai indicat ar fi sa demontezi frumos electromotoru si sa il duci la un specialist sau daca crezi ca iti cere prea mult poti sa iti cumperi unu sh de la dezmembrari pentru ca nu sunt asa scumpe