| Modol_Marius_1995 a întrebat:

Am o problema cu un bmw e46 318i benzina, în fiecare dimineață când îi dau să pornesc, pornește la prima cheie, o las la relantiu si când o accelerez moare instant motorul, apoi îi dau și 20 de chei până pornește și atunci ajutată din accelerație, iar de 2 zile imi face figuri după fiecare oprire

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Axul cu came e sus, nu trebuie desfacut motorul, doar capacul.
In motor umbli doar cand bate, nu are compresie sau arde ulei la greu.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai probabil se dezamorseaza. Verifica eventualele scurgeri, schimba filtrul de benzina, sufla conductele, si vezi daca merge pompa bine (o asculti cand pui contactul, sa mearga regulat, demontezi furtunul de tur de la motor, pui contactul si vezi daca vine jet ok).
Scoate si bujiile, e posibil sa fie incarcate, sau invechite.

| Modol_Marius_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

No asta veste, trebuie să-mi desfacă motorul, e din cauza la un ax cu came

| Modol_Marius_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și pentru compresie ce se schimba in general?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Modol_Marius_1995):

Supape si segmenti

| Modol_Marius_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oare poți să-mi zici cu aproximație cât mă coastă

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Modol_Marius_1995):

Nu stiu, nu fac motoare, nu cunosc preturile. Oricum, cam de la 1000 de lei in sus, cand se umbla la segmenti, si de la 500 de lei cand se lucreaza doar la chiulasa (ax, supape, scaune).

| Modol_Marius_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult dar am rezolvat problema, ieri o inceput sa faca mașina tot mai rau si sa trepideze pe drum si il sun pe mecanic si zic ba imi merge masina tot mai prost și face urât pe drum, zice că n-are timp că nu știu ce și ajung cu ea acasă și deschid capota și scot senzori de la valvetronic si pun doar unu, mi-o pornit masina la prima cheie, deci am anulat un senzor și mașina merge în parametri și pornește și dimineața la sfert de cheie, no gânditiva ce mecanici avem nici unu nu și-o dat seama ca e de la un senzor, ăla zicea ca trebuie să-mi desfacă tot motoru, ba frate asemenea mecanici vai mama lor, și eu am rezolvat-o în 5 minute fără cunoștințe prea mari de mecanică

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Modol_Marius_1995):

Axul cu came e sus, nu trebuie desfacut motorul, doar capacul.
In motor umbli doar cand bate, nu are compresie sau arde ulei la greu.

| IIIshaneIII a răspuns:

Intra putin cu ea pe autostrada si dai blana sa se mai curete si ea de depuneri