| Myhay94 a întrebat:

Problema cu electromotorul, cand dau la cheie invarte greu ca si cand nu as avea baterie si dupa cateva 2 sec isi revine si porneste dar asta rar mai mult omoara bateria si nu porneste sa fie carbunii sau ce? DAU FUNDA...

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu cred ca la tine e alta problema, ti-a iesit papucul de la firul ce vine la electromotor. E un pic mai dificil sa ajungi la el, dar cu putina indemanare ai sa reusesti.

| ombladon a răspuns:

Fa-i o revizie electromotorului (perii colectoare, bucse)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Demonteaza-l, fa-l bucati, daca ai ajuns in punctul asta, sigur colectorul rotorului este praf din cauza uzurii pronuntate a periilor, a lipse presiunii de contact, in cel mai fericit caz doar strapuns. Cumpara-i un rotor nou si un suport perii cu perii cu tot, monteaza-l la loc si da-i cheie!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

La Opel Astra 1.7, 1.9, Honda Civic, motor 1, 7, eu nici nu le mai dau jos electromotoarele, demontez doar suruburile lungi cu cap de 8 care tin statorul, firul dintre bobina si perii cu 13 si l-am terminat intr-o jumatate de ora, asta daca ai elevator daca nu, nu, te bagi sub ea!

| iamSeBy a răspuns:

Du-te cu ea la un service, nu pune intrebari pe TPU, ca o sa aflii ca in 3 zile iti moare de tot de aiciwinking Ceva la electromotor, poate are vreun scurtcircuit pe undeva, sau cine stiewinking

| Cristian0884df11 a răspuns:

Problema poate fi si din bendixul electromotorului, cat si din contact, sau doar un contact prost intre firul care merge de la contact la electromotor,