| adinaghetu17 a întrebat:

Am un ford KA 1.3 1997 si cutia de viteze a inceput sa scoata un "gajait" foarte ciudat. Zgomotul nu se aude cand apas ambreiajul dar dupa ridicarea acestuia incepe sa apara si creste odata cu turatia. Ce aș putea face?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica daca ai ulei in cutie; presupun ca nu mai ai.
Daca totusi ai, atunci s-a dus un rulment din cutie. Nu stiu cum e mai ok, sa schimbi cutia cu totul, sau sa o desfaci, si sa pui rulmentul.
Majoritatea schimba cutia cu totul, e mai ieftin decat sa stea mecanicul o zi, sa faca bucati, apoi sa reasambleze cutia.