| Loredannnnn568 a întrebat:

Salut TPU, am un Opel Astra GTC cod motor z16xep. Am întâmpinat problema cu misfire cylindre 3, așa ca am dus-o la service, s-au schimbat toate supapele/simeriguri, bujii, bobina buji, ulei, chiuloasa plantata/rectificata, dar după montarea acestora problema încă persista. are cineva vreo idee ce ar mai trebuii făcut?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa ca o idee, bagi benzină de calitate intr-un rezervor curat fără depuneri și filtre intacte?

| mihai69 a răspuns:

Vinde-o.

| relian a răspuns:

laughing sau apucat aia sa schimbe asa la pleseneala sau de ce ai schimbat ce ai enumerat si de ce ai rectificat chiuloasa?

Primul lucru care se face cand ai o probleme este sa afli cauza, sa faci un diagnostic,, sa stii sigur care este problema, nu te apuci sa schimbi asa piese la plesneala.

Dupa cum observi problema n-a fost rezolvata dupa toate aceste schimbari, pentru ca nu alea au fost de vina.

Cind ai Misfire este chestie electrica, deci mergi pe traseul circutului, incepi de la Bujie, verifici, evenatual pui una noua sa stii sigur ca acolo e totu bine.
Sau sa nu cumperi nici bujie, schimbi bujia de la cilindru 3 cum a fost la tine cu o alta, unde nu ai misfire si daca tot iti da cod, atunci bujia este buna.

Asa te duci mai departe, fisele alea sau ce ai tu acolo, bobine de inductie, daca ai pe fiecare bujie, la fel schimbi bobinele alea intre ele si vezi unde da iar misfire. Daca da tot acolo, inseamna ca alea is bune.

Dupa cum observi fara sa cumperi nimic, incerci piesele, este f simplu, rapid si usor de facut ce am spus.

Daca ai delcou, la fel schimbi fisele intre ele, iar verifici, apoi daca tot acolo da, inseamna ca e delcoul de vina.

Supape, s emeringuri si ce ai mai schimbat, alea nu dau misfire.

Cam asa se procedeaza in general.
Ori prima data scanezi masina, asta se pare ca au facut-o, au gasit codul ala misfire la cilindru 3, dar cel mai indicat este sa fi postat aici codul cu problema nu codu de motor laughing ala nu te ajuta cu absolut nimic.

Deci cand sa scanat masina, trebuie sa iti fi dat aia un rezultat, un cod sau mai multe, asa sa crezi pe aia dupa vorbe eu nu prea.
Ce voiam sa zic, cand scanezi si vezi ce cod ai, te poti duce online si afli posibile cauze, toate posibile cauze si asa incepi verificarea, cum am aratat mai sus, fara sa cumperi piese aiurea.

| IlinoaieB a răspuns (pentru relian):

Bati campii ca de obicei.Am avut misfire pe bujia 3 si a fost garnitura de chiulasa, asta la un Opel1, 4zxe acum doua saptamani.Intra lichid refrigerant in cilindrul 3.Stim ca nu te duce mintea, dar macar nu mai claxona.

| relian a răspuns (pentru IlinoaieB):

Ba mucea tu stii sa citesti? Pe linga ca esti praf mai si semnalizezi, vorba ta. Du-te dreacu de handiocapat, tea invitata careva aici; la vorba? Raspundei celui care intreaba idiot care esti, lasa pe cei care raspund, este fix problema mea ce raspund,
Handicapati ca tine nu ar trebuie sa misune pe aici.

| relian a răspuns (pentru IlinoaieB):

Trebuia sa spui ca tu ai submarin, deci comenteaza la capitolul ala submarine, sau ce tigaie ai tu de gatit, oala, daca asa intra apa in ele, mucea care esti.

Stai stai acu am vazut mai bine ce ai scris, ba tu esti prost la cap laughing intra in cilindru refrigerant, gata esti cel mai tare, asa cewva nu vezi des, nu vezi nici rar, esti o minune a galaxie laughing

Intra refrigerant in cilindru laughing ba ba sterge raspunsu ala ca te rid si gainile, esti coma, bomba nucleara.

Dar ce motor ai frate, explicane si noua sa ne luminezi cum ajunge refrigerantu in motor laughing ba mai sunteti de astia pe aici, nici nu stiu cum sa te numesc, idiot este mizilic, esti catastrofa universala, galactica laughing

" Bati campii ca de obicei.Am avut misfire pe bujia 3 si a fost garnitura de chiulasa, asta la un Opel1, 4zxe acum doua saptamani.Intra lichid refrigerant in cilindrul 3.Stim ca nu te duce mintea, dar macar nu mai claxona."

Uitati oameni buni cea putut sa scrie marele nostru" mecanic "profesor in mecanica, intra refrigerant la motor in cilindrii laughing Utilizatorul care a comentat la adresa mea- IlioaeB- acest raspuns mi-a fost adresat mie, ATENTIE, intra refrigerant in cilidru laughing

Am postat in caz ca va incerca sa modifie sau sa stearga comentariu, sa vada tot poporu ce indivizi sunt prin RO si ce raspunsuri, cunostinte au despre mecanica -intra REGRIGERANT in cilindri.

Amice pe mine daca nu ma duce mintea e bun, macar am minte, dar tu se pare ai lipsa totala, iti lipsesc toate cele laughing

Acum stim si noi cu cine stam de vorba cu REFRIGERANT laughing

| Luceafarul2023 a răspuns (pentru relian):

De cand umbli prin tari straine uitasi romaneste mecanicul sulii:

refrigerent, refrigerentă adjectiv
1. Care răcește, care produce scăderea temperaturii.

Cumpara-ti un Dex, sau mai bine mai fa inca o data clasa a 3-a, ca nu reusesti sa scrii 3 cuvinte consecutive corect bai scapatatule. Daca era ceva de capul tau nu plecai din tara.Ai plecat de foame ca nu stiai nici bicicleta sa-ti repari.