| Claudiuitaliano a întrebat:

am un prieten care aduce masini din tari straine cum ar fi mustang cadillac bmw m3 m5 porsche ferrari si altele voi ce ati alege si ce consum are...as vrea sa imi ziceti masini mai speciale si cu consumuri cam maxim 14l/100

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Personal, cred ca in functie de stilul de conducere consumul poate varia intre valori uriase. Un V6 cred ca se invarte pe langa numarul ala-modelele fabricate inainte de 2005 (a IV-a generatie). Un V8-modelele dupa 2005(a V-a generatie) mai mult ca sigur ca poate trece de 20%. Eu cred ca poti conduce in asa fel incat sa obtii un consum de 15%. Daca tot iti iei masina scumpa si mai rara, mergi in asa fel incat sa aiba timp lumea sa o vada trecand. Masinile astea sunt facute sa consume. Nu poti sa ai performanta si extravaganta cu 5%. Am vazut in revista automagazin unu' care vindea un Hummer H3 cu motor de 6 litri si specifica: "Instalatie GPL omologata". Mi se pare o jignire si o fudulie sa iti cumperi Hummer si sa ii montezi instalatie GPL. Decat sa imi cumpar o masina sport puternica si sa o scot din garaj de 2 ori pe an ca nu am bani de benzina mai bine imi cumpar un Volkswagen si ma plimb cat vreau eu. Oricum bafta in achizitionarea masinii si sper ca nu vei ajunge unul dintre infumuratii aia care se uita cu dispret la un proprietar de Dacie pentru ca el nu are banii tai sa-si cumpere o masina mai noua.

11 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Abecedar. Cu ce ti-a gresit limba romana de o asasinezi in halul asta?

| Claudiuitaliano explică (pentru Minks):

Din partea mea mai bine nu mai comentai.da n-ai ce sa faci

| FPI a răspuns:

De ce arunci asa intrebari banale? daca te intereseaza o asemenea masina nu te uiti la consum, mai degraba te interesezi de impozit etc. si ce intrebare pe tine cat consuma un a6? pot sa iti zic ca motoru' 4.2 consuma cat un 1.9 tdi ca doar tot A6 iirolling on the floor! Varza!

| davidtm a răspuns:

Audi a6, renault laguna, habar n-am.
eu as alege un mercedes sau un audi sunt foarte bune!

| Claudiuitaliano explică (pentru davidtm):

A6 ce consum are? sau de care mercedes? si te rog mentioneaza consumul

| davidtm a răspuns:

Cand cumperi o masina trebuie sa aflii daca a fost in mana unui pusti.
iti dai seama ce a facut cu masina.

| olivert1310 a răspuns:

BMW M5 as alege daca as avea buzunarul plin. Consumul mixt ajunge pe la 14 % daca stai cuminte. Daca apesi butonul "M" ajunge si pana la 25-30% Despre restul nu stiu mare lucru. Un Mustang ar fi super, nu sunt prea des vazute pe drumurile patriei, pe cand BMW M-uri sunt mai des. Ferrari nu prea merge pe drumurile noastre cu toate ca iarsi este o masina super. Dar Ferrari, Lamborghini, Porche, BMW, au devenit niste brand-uri prea clasice si numele lor nu mai atrage asa de mult curiozitatea pentru ca toti stiu cam cum arata si ce poate. Mustang, este ceva ce nu auzi mereu. Imi aduc aminte cand in orasul meu un tip isi cumparase Mustang, toti erau curiosi si se vorbea intr-una de achizitia lui, M-uri mai sunt. Nici eu nu stiam pe vremea aia cum arata un Mustang, nu stiu ce s-a intamplat dar l-a vandut, ma intreb de ce oare? Informatii despre consumul masinilor astea mai rare gasesti pe site-uri diverse daca stii putina engleza, cu toate ca revistele de specialitate nu prea declara consumul, cine are bani de Ferrari are si de gaz. Am vazut la stiri odata unu care cara apa cu galeata de la o fantana arteziana publica ca sa-si spele Ferrari-ul. Tu vrei sa iti iei ceva special dar te impiedici de un consum peste 14%? Toate trec de pragul asta.

| Claudiuitaliano explică (pentru olivert1310):

Aha...ala m-a sucit cu consumu lui...un mustang e bun da oare depaseste 20%?

| olivert1310 a răspuns (pentru Claudiuitaliano):

Personal, cred ca in functie de stilul de conducere consumul poate varia intre valori uriase. Un V6 cred ca se invarte pe langa numarul ala-modelele fabricate inainte de 2005 (a IV-a generatie). Un V8-modelele dupa 2005(a V-a generatie) mai mult ca sigur ca poate trece de 20%. Eu cred ca poti conduce in asa fel incat sa obtii un consum de 15%. Daca tot iti iei masina scumpa si mai rara, mergi in asa fel incat sa aiba timp lumea sa o vada trecand. Masinile astea sunt facute sa consume. Nu poti sa ai performanta si extravaganta cu 5%. Am vazut in revista automagazin unu' care vindea un Hummer H3 cu motor de 6 litri si specifica: "Instalatie GPL omologata". Mi se pare o jignire si o fudulie sa iti cumperi Hummer si sa ii montezi instalatie GPL. Decat sa imi cumpar o masina sport puternica si sa o scot din garaj de 2 ori pe an ca nu am bani de benzina mai bine imi cumpar un Volkswagen si ma plimb cat vreau eu. Oricum bafta in achizitionarea masinii si sper ca nu vei ajunge unul dintre infumuratii aia care se uita cu dispret la un proprietar de Dacie pentru ca el nu are banii tai sa-si cumpere o masina mai noua.

| KrYsTy2OOO a răspuns:

Daca vrea sa le vanda nu va avea prea mare succes cu ferrari si mustang mai bine aduce vw-uri ca se vand usor si sunt si bune.

| Claudiuitaliano explică (pentru KrYsTy2OOO):

Da krysty da eu zic pentru mine ca eu nu-s de vw

| vigome a răspuns (pentru Claudiuitaliano):

Mai ma lasi!
Ce invirti tu sa fii asa de tare incit sa fie o rusine sa pui VW linga tine?
Spune-ne si noua, sa nu murim prosti.