| fna a întrebat:

acum ceva timp am cumpara un scuter de 49cm dar fara nici un act (nici el nu are acte) este adus din alta tara si as vrea sa stiu daca se poate inmatricula macar la primarie sau ce as putea sa-i fac ca in cazul in care ma prinde politia sa nu imi faca nimic sin cauza actelor.Problema este ca nu am nici 18 anii, dar pot sa fac scoala daca rezolv cu actele!

Răspuns Câştigător
| XXSupradozaDeVisexx a răspuns:

Da te duci cu scuterul la rar platesti 300 ron iti dau ei un certificat din care reiese ca este de 49, dupa care mergi la primarie si il inscrii.
Sper ca te-am ajutat!

| fna explică (pentru XXSupradozaDeVisexx):

Dar daca in loc de RAR il duc la ITP merge sa imi dea cei de la ITP acel document si dupa sa il inscriu da primarie?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Te duci degeaba la rar, pierdere de timp, daca nu ai nici un fel de act cum le demonstrezi lor ca iti apartine?
Asa orice scuter furat ar putea fi inmatriculat.
Intr-adevar, mergi la rar pentru talon, atunci cand ai cumparat un scuter nou din magazin, mergi cu chitante tot si da iti elibereaza un talon, dar in cazul tau nu o sa iti elibereze nimic.
Acum ai putea cauta sa cumperi acte de pe internet, si asa il poti inmatricula la primarie, dar altfel nu ai ce face cu el, daca esti prins pe drumurile publice risti dosar penal.

| fna explică (pentru OldSoul):

Stii vreun site unde se gassc acte, si cam ce pret ar avea?

| OldSoul a răspuns (pentru fna):

Acte poti gasi pe olx, eventual poti cumpara si cadru.
Dar totul depinde de modelul tau de scuter.
Daca e un model des intalnit cu 200 de lei maxim ar trebui sa le ai, daca e o marca chinezeasca sau ceva mai rara, iti va fi greu sa gasesti acte.

| fna explică (pentru OldSoul):

Este o honda sfx 50!