| PaharDeSticla a întrebat:

am un scuter peugeot de 49 cmc si de fiecare data la prima pornire trebuie sai incalzesc bujia, dupe ce porneste prima data porneste foarte frumos. ce trebuie sa fac? pareri,

13 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

S-ar putea sa fie numai vina temperaturii exterioare, ori trebuie sa cauti o bujie corespunzatoare.

| viotedy a răspuns:

Pune-i cum a avut din fabrica.NGK BR7HS.

| KaPy2 a răspuns:

Pai la prima pornire dai 5-6 pedale fără contact și apoi dai cu contactul pus, dacă nu merge dai iară 5-6 pedale fără contact accelerează-l o leaca sa-i intre benzina în motor apoi este imposibil sa nu-ți pornească ușor, asta e o modalitate de ați porni scuteru dimineața fără sa te mai chinui sa-i încălzești tu bujia happy

| alllynutzu15 a răspuns (pentru KaPy2):

Si asa s-a dus dracu racu de la pedala

| PaharDeSticla explică (pentru alllynutzu15):

Se poate si asta.

| piciux23 a răspuns:

Eu cred ca e din cauza temperaturii...si si daca problema ar persista, la ce te astepti la o bicicleta cu un motor de aspirator?

| PaharDeSticla explică (pentru piciux23):

Ma astept sa zboarewinking

| piciux23 a răspuns (pentru PaharDeSticla):

Bun asawinking bafta

| viotedy a răspuns (pentru piciux23):

Asa cu motor de aspirator...lasa in urma toate masinile cand pleaca de la semafor...

| piciux23 a răspuns (pentru viotedy):

Normal ca porneste mai repede deoarece are o greutate ft mica comparativ cu o masina, insa nu uita ca un scuter merge cu maxim 50-60 km/h, iar o masina medie/normala prinde 200 km/h, asa ca daca nu stii ce vorbesti, taci

| viotedy a răspuns (pentru piciux23):

Scuterul merge si cu 80 lejer si cu masina mergi cu 200? prin care oras?

| alllynutzu15 a răspuns:

Salut! ai incercat sa ii schimbi bujia? daca da incearca sa ii schimbi chestia aia care trimite curent pe fisa! la ce porneste: automat au mecanic?