| ZxZxZ a întrebat:

Salut tpu....am un scuter si i-am schimbat setu motor...este de 49 cm3. Si pana acum am consumat cam 10 l de benzina. Rezervoru este de 7 l. si eu am bagat cate 5 l de benzina. Cat trebuie sa il mai tin in rodaj? Trebuie sa fac 300 km cu setu nou. Si eu cred ca i-am facut. Oare e gata rodaju? Funda :X :*

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Eu când l-am cumpărat pe al meu nou din magazin, a trebuit să fac 1000 de km pentru rodaj, dar asta probabil că a fost nou... Presupun că la schimb de set ajung 300 de km... Aşadar, având în vedere că scuterul consumă în jur de 2, 3-2, 5 litri la suta de km, înseamnă că tu ai făcut cam 400-450 de km, aşadar mai mult decât suficient. Rodajul este gata.
PS Nu uita, în cazul în care scuterul este în 4 timpi, să-i schimbi uleiul cu care ai făcut rodajul. Dacă e în 2 timpi, atunci nu necesită acest lucru. Asfalt uscat!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da e terminat rodajul pentru setul motor dar e bine sa faci cam 500 ca sa se lubrifieze bine cilindrii indiferent ce spun aia de la rodaj, si incearca sa ti rezervorul cat mai plin pentru ca nu exista in Romania benzina de calitate si mai ia si gunoaie de pe fundul rezervorului si nu e bine...

| pego a răspuns:

Da e gata rodaju