| Florian20405 a întrebat:

Am un Seat Toledo(1M2 1.6),masina merge bine,nu are nici o problema, insa am o problema care pe mine ma nelamureste!
Cand o pornesc face un gen scartait...ce problema sa fie? Sa fie de la distributie?

Răspuns Câştigător
| viorelalyn a răspuns:

S-ar putea sa ai joc la fulia de la vilbrochen... unele fulii sunt din facute din 2-3 bucati de plastic/cauciuc si daca prinde putin joc, in momentul in care motorul porneste apare un scartait si dispare imediat...

| Florian20405 explică (pentru viorelalyn):

Exact.E o problema grava? Pot merge cu masina asa? sau nu?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie nu mi-a suierat la pornire niciodata, nici cand e frig sau cald si o pornesc invariabil numai cu ambriajul calcat si mai exista si momente in care masina stationeaza si cate o saptamana din cauza ca am si masina de servici... dar in schimb vara cand sunt in trafic bara la bara si ma misc asa doar cate un metru din cauza aglumeratiei, imi face acel suierat la fiecare plecare de pe loc cand debraiez (si mentionez ca asa face tot timpul vara din cauza traficului infernal, dupa care daca am iesit din coloana si am apucat sa merg cateva sute de metri tace, dupa care fenomenul revine cand traficul este infernal). Am fost si la un atelier auto pentru ca cunosc pe cineva acolo si mi-a garantat ca pot sa merg asa fara probleme pentru ca nu are ce sa se intample (si mi-a confirmat dupa ce a auzit zgomotul ca este de la cilindrul receptor cunoscut ca si rulment de presiune). Oricum de cand a aparut fenomenul am facut aprox (15.000 km) si nu s-a intamplat nimic adica nici nu i-a trecut dar nici nu s-a amplificat... pur si simplu merge in continuare. A, sa nu uit: mentionez ca nu-mi trepideaza si nu-mi patineaza ambriajul.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Posibil cureaua de la alternator!

| Maioru a răspuns:

Daca ai spalat vreodata motorul sa stii ca de acolo s-ar putea sa fie.Cand pornesti motorul din cauza spalarii dar si a faptului ca este slaba, patineaza un pic si scartaie dupa cateva secunde nu se mai aude nimic

| Florian20405 explică (pentru Maioru):

Ce patineaza? Ce zici tu ai dreptate.Masina am cumparat-o de 2-3 zile eu n-am spalat nimic.Masina mere impecabil, dar nu face mergeu acel zgomot de scartait, doar cand o pornesc la rece, dupa aia nu prea mai se aude! big grin

| defapteunuexist a răspuns:

Salut! E posibil sa fie poampa de servo!

| viorelalyn a răspuns:

Nu e grav se poate merge asa