| Florian20405 a întrebat:

Dau funda celui care imi raspunde la intrebare!
Tocmai de curand am achizitionat un seat toledo 1.6 16v ABE 105 cp,masina merge bine, are carte service pana la 60.000 km insa nu stiu daca distribuita a fost schimbata sau nu.Cum imi dau seama si cam cat costa o distributie?(cea mai ieftina si cea mai scumpa-funda)
Mai o mica nelamurire,de la cel de la care am cumparat-o mi-a zis ca trebuie schimbat uleiu,iar eu i-am dat ceva "viteza" ca sa-i spun 170, si dupa 2-3 km mi-a aparut semnu de ulei in bord, am oprit motorul l-am lasat 2-3 minute si l-am repornit si am plecat la drum de 250 km, am mers frumos cu el nu l-am turat nu nimic si pana acasa nu am mai avut problema. Oare ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| figaro a răspuns:

Salut,un minm si un maxim nu stiu sa iti zic, doar o suma aproximativa, adica 500-600 ron, distributia se face la 50km (deci presupun ca o are facuta deja), un mecanic ar trebui sa isi dea seama daca deomnteaza capaul, cat despre ulei, PROBABIL ai limita minima de ulei si la viteza aia ti-a impins tot uleiul in spate.Bafta

| Florian20405 explică (pentru figaro):

Mersi fain de raspuns, o sa mai astept 2-3 raspunsuri si dau funda.Dar daca ii schimb uleiu si ii mai dau o asa viteza o mai face asa?

| figaro a răspuns (pentru Florian20405):

Vezi sa iti fie uleiul pe maxim (joja) iti recomand sa iti pui ulei sintetic, costa mai mult dar merita, si inca ceva...documenteazate bine inainte de unde iti cumperi uleiul sa nu fie ceva contrafacut, pana acum 2 prieteni si-au gripat motoru pentru 50 de lei implus, daca ai mai multi bani poti incerca un detergent de motor inainte de schimbi, dar iti recomand sa discuti un mecanic...personal nu am incercat inca detergenultul.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa verifici nivelul de ulei cand ai plecat de acasa.
Kitul de distributie in niciun caz nu se pune cel mai ieftin.
Este bine sa-i faci distributia daca ai dubii.
Ulei poti sa-i pui ARAL 5W-40.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Florian, primul semn de ulei neschimbat, dar n-ai spus nimic cand a fost facut ultimul schimb, kilometrajul din bord pentru schimbul curelei de distributie, despre pret kit distributie 550 lei cu pompa apa cu tot!

| Florian20405 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Km este de 136.000 si par a fi reali.Chiar nu stiu daca trebuie schimbata sau nu ...asta imi da batai de cap.
uleiu il schimb, mai am bateria dar nu e neaparat acum.

| Florian20405 explică (pentru Florian20405):

Km sunt* (imi cer scuze)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

E masina zdravana Seat Toledo iar motoru de 1.6 16v 105 cp e blana. Cat ai dat pe ea? Ai luat-o inmatriculata post 2007 sau trebuie sa-i platesti taxa de timbru?