| Stancu_Cristian_1998 a întrebat:

as dori sa imi achizitionez si eu o baterie auto ROMBAT(blue) ca am inteles ca-s de mai multe culori de 62ah, mai are cineva genul asta de baterie? As dori sa stiu daca este buna de ceva, daca.isi face bine treaba.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Atenție la montarea bateriei - să fie făcută de un tip autorizat ca să-ți păstrezi garanția

| sierra1 a răspuns:

Dar dacă e cu mai mult peste, e bai?

| Uvox a răspuns (pentru sierra1):

Da e bai, nu mare bai dar nu e ok. E vorba de curentul de incarcare.

| sierra1 a răspuns:

Foarte interesant, ne dai un link cu/despre așa ceva?

| Începătorul988 a răspuns:

Sunt ok. Am avut pe fosta masina, dar au forțat capota si mi-au furat-o, ca meh, România, după accident se fura ce se poate.

| Uvox a răspuns:

Rombat produce acumulatori ok.
Conteaza doar sa aiba amperi necesari masinii tale sau doar cu putin peste.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cumpara litiu ion sunt ideale pentru masini si tin cam 20 ani

| Uvox a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Serios? Am dubii ca ar ține atat dar chiar așa, masina va ajunge la REMAT cu bateria bună care nici nu este ieftina.
Bun sfat.

| xerxes1 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nu exista asa ceva.Acumulatorii li-ion mai mult de 5 ani nu tin.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru xerxes1):

Acumulatorii li ion sunt de multe categorii si viata lor depinde de nr de cicluri de incarcare descarcare, tehnologia este mult peste acumulatorii cu acid sau,, gel'', am folosit acumulatori cu gel 3 ani la scuter electric cam 1000 cicluri de la 14 ah au ajuns la 7ah inca functionali
am pe Samsung note 3 li ion de 5 ani si tine o zi bateria noua tinea cam 2 zile adica un grad de uzura cam de 5-10% pe an
bateriile cu acid sau gel au cam 5 ani maxim
li ion au cam 10-15 ani
deja acumulatorii pe litiu au ajuns la performante de top la timp incarcare si numar de cicluri
litiu are capacitatea de 80% la minus 30 grade cand o baterie cu gel sau acid este deja gata
am laptop de mai bine de 10 ani si bateria tine 1 ora si cand era noua tinea 2 ore jumate
exista si aberatii de litiu ca si de acid sau gel care pusca dupa 1 an
vb de cele standard nu de cele facute in camara la lumanare si puse in produse de 2 lei fie telefoane sau masini ieftine

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Uvox):

Bateriile cu litiu sunt foarte performante si de aceea nu sunt din categoria slaba ca cele cu plumb acid

| xerxes1 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Omul intreba acumulator pentru auto, tu ce naiba aberezi acolo de laptop?
La - 30 oamenii nu-si mai pornesc masinile?
Orice reactie chimica este influentata de temperatura, asta se invata la chimie.Asa ca si li-ion sufera la frig.
Da-i si un link de unde sa-si cumpere acumulator auto li ion si un pret sa vada daca merita.
Sau ai vorbit asa in general?