| ChaPeR a întrebat:

As dori sa stiu un lucru.Eu am 14 ani. Vreau sa imi achizitionez un scuter ...49 Cm3 Am primit raspunsuri cum ca imi trebuie legislatie...care se face la 16 ani

As dori sa stiu Care sunt riscurile, ce pot patii, in toate cazurile, chiar si in cele mai rele daca sunt prins de un politist, in control, si cum as putea sa scap din asta. Cel mai potrivit raspuns primeste FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci asta. Pentru a putea conduce un scuter(care se incadreaza la categoria moped) pe drumurile publice trebuie sa ai varsta de 16 ani si un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Daca vei fi prins fara indeplinirea acestor conditii o sa-ti faca dosar penal pentru conducere fara permis iar tatal tau poate fi invinuit de incredintarea mopedului si sanctionat penal pentru aceasta, pedeapsa este aceeasi pentru ambii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Florin6326 a răspuns:

MOPED este vehiculul cu două, trei sau patru roţi, a cărei viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică, ce nu depăşeste 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărei putere nominală este de cel mult 4 kw.
Pentru conducerea pe drumurile publice a unui moped, nu este necesar permis de conducere ci doar absolvirea cursului de legislaţie rutieră în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de autovehicule.

Pentru a conduce pe drumurile publice un moped, o persoană trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
-să aibă vârsta de minim 16 ani împliniţi;
-să înregistreze mopedul la Consiliul local al localităţii de domiciliu;
-să deţină asupra sa şi să prezinte la control actul de identitate, certificatul de înregistrare al mopedului, adeverinţa de absolvire a cursului de legislaţie rutieră eliberată de o şcoală de şoferi şi asigurarea obligatorie (R.C.A.);
-să poarte obligatoriu casca de protecţie;
-să circule permanent cu luminile de întâlnire aprinse;
-să circule cu echipament fluorescent-reflectorizant de la lăsarea serii până în zori sau când vizibilitatea este redusă.

| Shenn a răspuns:

Nu ai voie daca nu ai 16 ani, probabil se da doar amenda la categoria asta. de ex daca nu ai permis si conduci motocicleta/masina iti da prietenu' politist cu dosaru' penal fix in cap daca te prinde. happy