| GabrielGabii18 a întrebat:

As dori si eu sa imi cumpar o masina si vreau sa o trec pe numele meu, stie cineva cam cat m'ar ajunge sa imi pun numele iubitei pe placuta de inmatriculare? Am mai vazut numere de inmatriculare la masini cum ar fi > Adi, Sofia, Andrei, si vreau sa imi pun si eu numele iubitei la masina, stie cineva cam cat m'ar costa sa fac acest lucru?

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Se poate, dar este format doar din 2 cifre (3 daca esti din Bucuresti), si 3 litere, deci trebuie sa te gandesti la o combinatie inteleapta.
Mai apoi desigur, exista posibilitatea ca numarul pe care-l doresti sa fie deja folosit, sau sa nu se poata elibera (De exemplu daca incepe cu "I" sau cu "O" nu va putea fi eliberat deoarece I se confunda cu 1, iar O cu 0) dar poti verifica aici daca numarul dorit este disponibil, valabil sau nu http://www.drpciv.ro/info-portal/plateAvailability.do

Costul este unul mai mult decat decent, diferenta este de doar 40 de lei in plus fata de numerele de ordine.

Bineinteles, acesta e doar diferenta de pret dintre numerele de ordine si numere preferentiale, pentru inmatriculare va trebui sa mai scoti si alti bani din buzunar.

| GabrielGabii18 explică (pentru OldSoul):

Nu neaparat din 2-3 cifre.Eu sunt din Jud. Iasi iar aici văd zi de zi 2 mașini cu numerele de înmatriculare SOFIA și cealaltă ANDREI, fără IS 00 XXX, pe toată plăcuța scrie doar atât SOFIA, și as vrea sa îmi pun și eu la fel, dar numele iubitei, și presupun ca, costa mai mult decât 80lei preferențialul.

| OldSoul a răspuns (pentru GabrielGabii18):

Nu e sofia, in cel msi bun caz e IS 50 FIA, iar de aici pana la SOFIA sunt niste placute de numere care practic sunt neconforme, prin urmare in cazul unui control exista posibilitatea de a ramane fara ele. Bine, asta in cazul in care respectiva masina e inmatriculata in Ro.

Ceea ce spui tu, pot fi numere de inmatriculare preferentiale din alte tari, Anglia, Sua de exemplu, dar aici deja se schimbs povestea.
Sau doar numere false(ornamentale/decorative) care sunt puse in geam, nici decum in locul celor de inmatriculare.

| suntserios a răspuns (pentru GabrielGabii18):

Ce vezi tu sigur nu sunt masini inmatriculate in Romania

| GabrielGabii18 explică (pentru suntserios):

Asta nu știu dacă sunt din România numerele alea, tocmai de-asta am și întrebat dacă se poate și aici, ca știu ca se poate face in alta țara așa, cu numele tău

| GabrielGabii18 explică (pentru OldSoul):

Știu ca se poate face așa in alta țara, tocmai de-asta am întrebat, poate se poate face și aici in România, și voiam sa văd cam cât ar costa sa se facă și aici

| ElSueno a răspuns:

Poți să pui doar 3 litere la numărul de înmatriculare sau maxim 4 daca mașina e înmatriculată în București și ai doar două cifre. Ce zici tu acolo se numește preferențial și costă în jur de 80 de lei.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Poti personaliza doar acele 3 litere iar pretul e de 99RON oriunde in tara!