| D2ER a întrebat:

As vrea sa achizitionez o motocicleta. Am inteles ca am nevoie sa fac un curs pentrut a conduce un moto pana in 50cc. Iar pentru o motocicleta de maxim 125cc am nevoie si de permis. Intrebarea mea este ca s-ar merita mai mult sa fac permisul si sa-mi cumpar un moto de 125cc? Sau e de ajuns sa fac cursul si sa-mi achizitionez un moto de 50cc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai inteles bine, din ianuarie 2013 este nevoie de permis de conducere si pentru cele de pana la 50 cmc, respectiv de categoria AM. Pentru cele de pana la 125 cmc ai nevoie de categoria A1, ambele se pot obtine de la 16 ani, dupa ce faci o scoala de conducere (se poate incepe de la 15 ani si 9 luni) si reusesti la examinarea teoretica si practica. Pentru categoria AM proba practica se sustine numai in poligon.
Cu categoria A1 se poate conduce si cea din categoria AM, asa ca este bine s-o faci pe aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu faci niciun curs. pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis, in cazul tau pentru 50cc ai nevoie de categoria AM

| CsGO16 a răspuns:

Bineinteles ca da, la inceput ii recomandată 125 cc si la doi ani apoi, peste 125 cc