| giugiu a întrebat:

Care este legislatia in vigoare pentru un vehicul de pana in 50cc. Mai exact, pentru a conduce o Aprilia RS50 (o moto. care are pana in 50cc) de ce varsta / acte / cursuri / samd ai nevoie?

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca acel vehicul nu depaseste 50 de cm cubi, poti sa-l conduci pe drumurile publice doar daca ai implinit 16 ani, ai absolvit un curs de legislatie rutiera cadrul unei scoli de soferi autorizate (minim 10 ore) si l-ai inregistrat la primaria de domiciliu, care iti va elibera un numar de circulatie.
Nu uita ca viteza maxima admisa pentru moped este de 45 km/h.