| BoGdY13 a întrebat:

Eu vreau sa devin sofer pe camion sa transport marfa in alte tari etc. spuneti-mi si mie niste firme din Romania si din DB si din alta parte nu conteaza o firma buna care se ocupa cu camioane scania(MAN) (Volvo).

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunt EdySpedition, Lazar International, Vectra International, sunt romanesti si au peste 1000 de tiruri fiecare firma dar fara experienta este greu sa te angajezi daca nu chiar imposibil, da de permis si te angajezi cam dupa 3 ani, pana atunci poti lucra pe dube, pe camion sau TIR mai greu sa te angajezi de la inceput!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Sa minta ca a lucrat pe autotren cat timp sta pe tusa apoi la proba de parcare nu mai stie cum sa miste schimbatorul, sant porci astia cu firmele ca nu prea ofera sanse incepatorilor, mie la vectra mi-au zis ca nu ma poate baga si au o groaza de cv.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Daca minte ca a lucrat pe orice iti cere frumos cartea de munca, sau te intreaba 2-3 particularitati ale meseriei si te-a terminat. De obicei pe tir se lucreaza legal, de fapt nu de obicei cam in totdeauna pentru ca sunt mult prea multe controale in domeniu si nimeni nu isi permite sa faca asa ceva nici macar la firmele de cartier cu un cap tractor cu o remorca si o basculata!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Atunci daca nimeni nu vrea neexperimentati si nu am avea sanse sa intram de ce mai exista scoala de soferi pentru vehicule de mare tonaj? Imi vine sa le dau foc la astia cu pretentiile lor doar mosnegii camionagii nu traiesc o viata intreaga.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru mgtow):

Pai ti-am spus care e ideea. La inceput te angajezi pe duba, dupa aia autobasculanta sau daca esti foarte bun pe duba si direct pe TIR!

| BoGdY13 explică (pentru FurtunaDiesel):

Naspa ma sunt multi prosti rau de tot.Dau examen pe tir si il iau da nu vreau sa ma bag pe dube sau basculante ca sunt foarte naspa vreau sa iau examenu si sa trec pe tir. Daca e nevoie stau 3 ani da nu vreau sa ma angajez pe dube sau alte alea pe tir astept de foarte mult timp sa ma angajez pe un tir sa car busteni si alea...da is multi prosti in Romania.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru BoGdY13):

Pai daca nu te angajezi cu carte de munca sa poti demonstra experienta cel mai probabil nu vei gasi de lucru in urmatorii ani nici pe TIR!

| BoGdY13 explică (pentru FurtunaDiesel):

Da normal ca vreau cu carte de munca dar numai sa ma angajeze nu sa imi zica sa mai stau 3 ani sau nsuh chestii din astea.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru BoGdY13):

Ma omule. Ti-am spus ca degeaba astepti 3 ani si dupa aia sa te angajezi pe tir daca nu ai cartea de munca sa demonstrezi experienta, pentru ca permisul poate l-ai tinut in buzunar aia 3 ani. Te angajezi pe duba cu carte de munca 3 ani sau pe o autobasculanta, apoi pe tir, din prima pe tir fara experienta nu te angajeaza nimeni!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand scoate-ti gradele necesare si atestatul de marfa apoi cauti pe internet in pagina fortelor de munca si suni pe fix ca e gratuit si intrebi daca angajeaza soferi neexperimentati sau daca sunt sanse sa te puna cu alt sofer pana iti dai drumul. Dupaia daca e sa nu ai noroc pe internet cauti firmele astea mari in apropiere de casa ta si la fel ii intrebi daca ai sanse sa intri (normal incepi in Romania apoi pleci afara).

| BoGdY13 explică (pentru mgtow):

Da. da zi si u o firma din Romania buna.Dar cu camionu normal ca imi da ei de la firma...u zi-mi doar firma.