| yAdrian a întrebat:

As vrea sa fac o investitie intr-o Dacia 1310 ( sau 1300, nu mai stiu sigur ). Dacia este pe numele tatalui meu, unul dintre principalele motive care ma determina sa o cumpar. A fost vanduta cuiva ( contract de vanzare-cumparare ), iar acum as vrea sa o cumpar eu ( tata ). Problema e ca e cam "coapta" - mancata de rugina si eventuale gauri prin caroserie de la rugina ( care sunt de parere ca nu se astupa cu chit ), de piese nu mai vorbesc, e normal sa mai schimb cate una alta pe la ea. Masina a fost fabricata in jurul anului 1995 ( +/- 1 an ). De pornit, porneste, am inteles ca persoana respectiva o foloseste la camp, ne mai iesind pe sosea cu ea.
Ce parere aveti? S-ar merita o investitie viitoare ( sa o cumpar acum si peste cativa ani ) pentru o reconditionare totala?
Si inca ceva : Acele eventuale gauri, cum as putea sa le remediez?
O estimare de pret?

Multumesc. Dau funda celui mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput spun doar atat:
PASIUNEA NU ARE PRET!

Deci daca esti pasionat si vrei sa faci ceva diferit, da este o idee buna.
Dar trebuie sa te gandesti putin si logic, vrei sa reconditionezi fix acea masina, esti atasat sufleteste de ea? Ca altfel poate gasesti o alta Dacie asemanatoare intr-o stare mult mai buna, care nu va necesita atatea investitii.
Cat despre acele gauri, trebuie decupata acea zona zona, si sudata alta bucata de tabla in loc. sau eventual fibra de sticla si chit, acum depinde cat de bine vrei sa o reconditionezi.
Cat despre pret, nu am de unde stii, dar fara 1000€ minim nu are rost sa incepi.

| yAdrian explică (pentru OldSoul):

Da, sunt atasat de ea destul de mult si este si visul meu sa o cumpar inapoi de cand a vandut-o tata ( cand eram mai mic ). Astea fiind printre cele mai importante motive pentru care o vreau pe asta.
Plus ca, altii au spus ca " De ce nu cauti alta intr-o stare mai buna? " Raspunsul e simplu: De ce sa stau cu grija ca e pe numele altuia? Adica e pacat, daca tot e pe numele tatalui meu. Este si pe gaz ( posibila defectiune la instalatie ).
Asa ma gandeam si eu in legatura cu gaurile.
Cat despre cei 1.000 €, nu ma grabesc sa o reconditionez acum. Eventual, acum, in viitorul apropiat sa o fac cat de cat ( gaurile si putin chit ) care sa necesite o investitie minima sa pot circula cu ea, iar pe viitorul indepartat ( peste 2-3 ani ) sa o reconditionez total.

| OldSoul a răspuns (pentru yAdrian):

Da, asa este o idee buna, eventual poti incerca sa inlocuiesti aripile portierele cu altele intr-o stare mai buna.

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Bani aruncati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai baut sau tras ceva pe nas inainte sa pui aceasta intrebare?

| Sarcopt a răspuns:

Nu se merită, poți găsi una bună şi dacă ai norocul şi cu gaz. Baftă

| madamme a răspuns:

Raspuns: nu! nu ai pe ce sa dai banii? plus ca e masina veche si politia te va oprii tot timpul cand iesi cu ea pe strada. mai bine de banii aia iei altceva, mult mai bun si mai nou