| Dibullets a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar o masina mai exact un BMW 318-320 an 2010 si acuma nu stiu sa-mi iau pe benzina sau pe motorina? Care sunt mai bune? Care duce mai mult?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde cat mergi, cum mergi si unde mergi. Dieselul renteaza doar daca faci peste 30.000 km/an sau daca mergi mult in oras.
Daca mergi doar pana la munca si inapoi iar in weekend mai faci cate o iesire atunci clar nu renteaza.
La Diesel toate sunt mai scumpe : motoru, reviziile, manoperele, piesele, motorina... E suficient sa faci un calcul matematic in care sa bagi si o variabila a neprevazutului (eventuale defectiuni care pot aparea la motor sau caroserie pe parcursu anilor) si ai sa vezi ca benzinarul e mai rentabil pentru majoritatea oamenilor. Iar daca ii mai pui si GPL n-are concurent.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina cu gpl.
Scapi de fumul negru si zgomotul de tractor, si ai performante si consum chiar mai bune.
Plus ca dieselurile sunt omorate si au km dati inapoi.

| marin81 a răspuns:

Parerea mea este ca sa iti iei pe motorina/ este mai usor si ietin de intretinut( e mult mai econom ca cel pe benzina) cu performante asemanatoare/ Acuma tu stii cum stai cu buzunaru

| suntserios a răspuns (pentru marin81):

Ia sa vezi tu cand iti pica un injector cat de econom mai e un motor diesel.

| MozZatY a răspuns:

Salut, intr-adevar este putin mai costisitor cel pe motorina, insa din toate cunostintele mele care au sau au avut bmw, au avut numai pe motorina si nu au avut nicio problema nici cu performanta, nici cu consumul... daca te ajuta cu ceva, go for it happy

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Motorul diesel este pentru carat in general pentru ca iti ofera o tractiune mai mare.Nu o sa vezi niciodata camioane pe benzina.

| Cristian_Marin_1999_wvU4 a răspuns:

Problema este pentru 1 incepator la bmw sa nu isi ia cu tractiune spate! mai ales iarna