| Frumosul345 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un golf 4.
Nu stiu ce motorizare sa aleg dintre un 1.9 tdi alh sau un 1.4.
Care e mai buna?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,sfatu meu este este sa alegi motorizarea de 1. 9TDI puterea motorului este de 130 de CP consum de.5.5.3 litri stabilitate ai tractiune fata daca nu ma insel dar este o masina buna de inceput este buna! numa ai grija cand o probezi sa nu bata sa nu troncane ..verifica sub ea daca are rugina. testeaza cutia de viteze la schimbator verifica sub capota ce are. daca are scurgeri undeva verifici uleiu sa vezi nivelu apoi o probezi! Bafta

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vreau as fiu gigi contra chiar daca am sa par, dar acum in perioada in care lumea se gandeste la electrice si hibride, sa iti iei un golf 4 e ca si cum cand s-a inventat becul tu ai trece la lumanare.
Din ce stiu motorizarea alh de la gold era destul de fiabila, dar in opinia mea sunt prea vechi cu toate acestea.
Nu oi fi mare bogatan dar in saracia mea nu am ales niciodata o masina care a avut 7-8 proprietari si sute de mii de km, mai bine nu mi-am luat o haina si am strans si am luat masini noi sau cat mai bune decat ceva foarte vechi.
Dar se pare ca la noi in tara toata lumea are masina, chiar daca nu toti au nevoie de o masina, chiar daca parintii lor au mers toata viata cu autobuzul, toti dar absolut toti vor masina de parca e o moda, ma uit si la ghiaurii care nu au 18 ani impliniti si fac scoala auto, nu vad amarastenii ca peste tot e FULL frate de masini, numai ai parcare numai ai pe unde sa mergi in curand, dar ei nu inteleg...si barem de ar lua toti Maseratti si Lamborghini noi, atunci nu mi-ar parea rau...dar stiti de ce marcile astea tari nu prea se cumpara? ca nu-s asa bune, de asta nu le vezi des pe sosea laughing)) se pare toata lumea merge pe VW de parca e mai bun ca un bentley, de asta pute tara a cazane :p
Cel putin daca alegi benzina, power!

| Freya1 a răspuns (pentru Simpatic):

Oameni isi cumpara masini mai vechi pentru ca de mașinile noi nu te poti apropia.Traim intr-o tara in care nu ne permitem sa ne luam un acoperiș deasupra capului da sa mai dam 30 de mi de euro pe o mașină, ca sa nu mai zic ca pe astea noi le-a fabricat in asa fel incat daca se pierde un capacel cu bani de pe el mai iei o dată masina.

| Simpatic a răspuns (pentru Freya1):

Este adevarat dar nici sa luam tot gunoiul europei, inainte nemtii casau masinile vechi acum s-au desteptat si le vand in tarile europei de est ca acolo lumea e mai amarata...de asta economia Germaniei duduie de bine ce le merge ca toti cumparam de la ei sh pe care in mod normal cum ziceam prin 90 si ceva erau obligati sa le arunce la gunoi, si erau aceleasi masini bune de 5-6 ani, doar ca pentru rigurozitatea legilor lor nu erau considerate sigure, la noi de ce sunt sigure stiti? pentru ca orice rahat de inginer de la RAR sau chiar si cate o statie de ITP de la vreun service obscur au vile si alte nimicuri, bani prin conturi etc de asta la noi circula si epavele pe sosele.
Eu nu zic ca nu exista masini mai vechi sau foarte rulate la care proprietarii din dragoste pentru acel model sau din bun simt in loc sa prefere una mai "noua" care e la fel de rulata ca aia a lor ii refac motorul si toate cele, dar putini ca ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Simpatic):

Păi la salariile noastre am merge toti pe jos daca nu am mai lua sh si mai ales din străinătate.O masina rulată la noi o perioadă o vinzi doar pentru dezmembrari sau daca vrei sa o reconditionezi cu totul ca altfel dai bani degeaba.Si aia de la RAR si ITP daca nu le-ar mai trece s-ar intampla acelaș lucru, am merge toti pe jos si multe firme s-ar închide pentru ca nu iti permiți să le repari cap coada sau sa o iei de noua alta.
Deci treaba e un pic mai complicată.

| Freya1 a răspuns:

1.9 e mai rezistentă.

| Sofer a răspuns:

Golf 4 dar ai opțiune doar break din 2004 sa fie euro 4 1.9 tdi

| romeo78 a răspuns:

Motorizarea de 1, 4 sau 1, 6.
De evitat diesel. Concepție veche, pompă injector. Consum mare, fiabilitate rezonabilă, clasa de poluare mică, EURO 3, 4.
Plus că la un moment dat să nu mai circuli cu diesel pentru că va fi interzis.
Chiar noua Dacia Logan, Sandero nu au diesel la start.

| Digikey a răspuns:

Alege-o pe care care arata mai bine si are mai putini km.
Probeaza-le bine inainte sa vezi in ce stare este suspensia,planetarele, ambreiajul, asculta motorul cu atentie mai ales la rece.
Uita-te si ce marca de anvelope are, in ce stare sunt, la scaunul soferului daca este tocit.Eu ma uit si cum este imbracat proprietarul.

| marinaru777 a răspuns:

Diesel sunt alergate conteaza mult cati km au si cum arata masinile la interior, multi dau kilometrajul inapoi, uita te la volan si tapitaria fata, vezi si cum stau cu accidentele daca au linie si sticla la faruri e la fel, testeaza masina inainte sa o cumperi vezi cum ruleaza si la viteza 130/140 km / h