| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
As vrea sa vopsesc capacele de la masina. Sunt zgariate si as vrea sa le reconditionez putin.
As dori sa folosesc culoare neagra la vopsire.
Se pot vopsi daca le-as degresa cu benzina sau diluant, apoi sa le dau cu un smirghel fin si sa le vopsesc?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O alternativa la ceea ce vrei sa faci daca nu sunt capace de nu stiu ce diametru, vezi ca gasesti in comert gata vopsite, cat pot costa 4 capace? Depinde sunt pe 15-17, eu zic ca la 100 de lei iesi maxim.

| DieterBortscher explică (pentru Simpatic):

Sunt capace pe 16, si insist sa le vopsesc deoarece sunt capace groase, care dau aspect de janta, si intra pana in interiorul rotii. Un set ca acesta e undeva la 500 de lei, iar daca as cumpara capace din comert, acelea ar arata intr-adevar ca niste capace.
Cu capacele astea, cu multi m-am contrazis, zicandu-mi ca sunt jante, dar nu, nu sunt jante, sunt capace.

| Simpatic a răspuns (pentru DieterBortscher):

Daca un set costa asa mult da merita sa-l faci tu.
Eu am jante pe 18 pe masina le-am vopsit si sablat de 2 ori pana acum, inca sunt momente cand reusesc sa le decojesc datorita bordurilor, drumurilor, deci te invidiez ca ai capace!

| DieterBortscher explică (pentru Simpatic):

Https://imgur.com/0LiD1uD

Am luat o poza de pe internet.
Capacele arata exact la fel ca cele din poza.

| sierra1 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Tot capace sunt, ia șmirghel, un spray bun și la treabă!

| sierra1 a răspuns:

"sa le dau cu un smirghel fin si sa le vopsesc?"

corect!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu le da cu smirghel, doar curata-le bine. Foloseste diluant.