| Radu_8119 a întrebat:

Azi am fost declarat admis la proba practica la examinarea auto (traseul). Am voie sa circul cu masina inainte de a primi permisul? Daca nu, care este sanctiunea? Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai fost admis nu ar fi cazul sa stii raspunsul la intrebarea asta?

Exista 2 variante

1. sa nu fii introdus in sistem inca si atunci e ca si cum nu ai avea permis deci ifractiune si dosar penal

2. daca la verificarea lor totul e ok primesti o amenda ca nu ai actele la tine

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte slab pregatit la legislatie, daca pui aceasta intrebare.
Daca conduci fara a avea permisul asupra ta este contraventie si vei fi amendat.

| Radu_8119 explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca stii tu cat de bine sunt pregatit. Intrebam daca e contraventie sau infractiune. Mersi pentru raspunsul tau, insa data viitoare, incearca sa-ti pastrezi comentariile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa mergi la permise incepand de maine, sa-ti scoti dovada de circulatie, inlocuitoare pentru permis. Asta doar in cazul in care ai fost introdus in baza de date, altfel mai ai de asteptat.

| Lioana a răspuns:

Poti sa iesi in trafic doar din momentul in care ai primit permisul.

Răspuns utilizator avertizat