| tistis a întrebat:

Cand dam prioritate unui tramvai?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tramvaiul are prioritate la fel cum are trenul si opresti in caz ca se afla in miscare in directia pe unde treci sau pleaca din statie

| darrio2007 a răspuns:

Cand circula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atunci cand legea iti impune acest lucru. citeste codul rutier

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Tramvaiul, troleul, autobuzele sunt in categoria traficului public de persoane, asa ca au intaietate, asta daca nu sunt reglementari in acest sens (semafoare, drumuri cu prioritate), cazuri in care trebuie la randul lor sa cedeze prioritatea. In cele mai frecvente cazuri sunt la pornirea din statie si/sau cand are prioritate oferita de drumul circulat, semafoare, semne de circulatie!

| KaPy2 a răspuns:

Tramvaiele confera prioritate de trece cand nu-si schimba directia de mers spre stanga, adica daca tramvaiul merge inainte sau face la dreapta esti obligat sa cedezi trecerea unui tramvai, el pierde prioritatea cand face stanga, funda?

| Exaizo a răspuns:

Cand ai prea multa prioritate si nu ai ce face cu ea smug

| ZokyRun5 a răspuns:

Atunci cand trebuie sa treaca happy

| LoveJustThinkPink a răspuns:

Bună. Părerea mea este că această întrebare este destul de amuzantă. Practic un tramvai nu va avea niciodată prioritate de la un pieton sau invers. Când vezi ca tramvaiul se apropie îl lași sa treacă, iar apoi îți continui traseul. Cam asta este tot. Sper că ți-am lămurit neclaritatea

| Panaet_Cosmin_1988 a răspuns:

Cand vireaza la dreapta si cand e in statie fara acostament.