| MihaelaElena67 a întrebat:

Salut tuturor! O intrebare specific legislatiei rutiere.Nu inteleg ceva.
Bulevardul este format din 3 benzi, doua pentru circulatia autovehiculelor si una pentru tramvai. Vreau sa virez la stanga, cum procedez? Pornesc semnalizarea si daca observ ca din spate vine tramvaiul, astept sa treaca, dau prioritate celor din sens opus si dupa virez stanga ( D? Adica incetinesc, opresc pe banda 2, langa tramvai, pana acesta trece? Sau cand nu vine tramvaiul ma incadrez direct pe sinile de tramvai? Stiu ca pe cel putin. Mai pe scurt, va rog sa-mi explicati cum virez la stanga, pe un bulevard cu linie de tramvai.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Te incadrezi pe banda din stanga in asa fel incat sa nu incurci circulatia tramvaiului. Cand se face verde lasi sa treaca tramvaiul, daca linia de tramvai nu se duce si ea in stanga, dai prioritate celor care vin din fata si apoi virezi si tu la stanga.
Nu se stationeaza/opreste pe linia de tramvai in asteptarea culorii verzi a semaforului. Cei care o fac sunt paraleli cu circulatia si risca amenda.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste Legislatia rutiera, ca scrie acolo pas cu pas ce trebuie sa faci!
De aceea trebuie sa inveti cartea inainte de a intra in trafic!
Daca stai pe linia de tramvai, ai picat examenul de soferie!
Dar nu-ti spun mai mult, tu pune mana si invata, ca nu-i normal sa te apuci de soferie si sa nu ai habar de legislatia rutiera.

| MihaelaElena67 explică (pentru Violleta2022):

Si eu sunt de acceasi parere! De aceea ma interesez sa aflu despre ce este vorba! Multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Pe sinele de tramvai sau tren, nu te incadrezi niciodata, ca vei pica testul. Ai voie sa treci peste ele cand faci stanga sau dreapta, dar nu ai voie sa stationezi pe ele.
Daca tu vezi ca altii fac asta, este pentru ca, ori nu cunosc legislatia rutiera, ori o ignora cu buna stiinta ca nu le pasa, dar nu este legal.

| MihaelaElena67 explică (pentru Violleta2022):

Https://www.google.ro/......73t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sqaxXoY3Fx_OZ4kEDHmfeug! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=ro&hl=ro

| MihaelaElena67 explică (pentru MihaelaElena67):

De exemplu, in situatia aceasta cum ar trebui sa procedez? Doresc sa virez la stanga. Multumesc pentru ajutor