| anonim_4396 a întrebat:

care îmi poate spune dacă mi s-a dus ambreiajul? Ieri am rămas înțepenit undeva și am forțat masina pana a ieșit fum de la motor iar când insfarsit am ieșit am constatat ca in treapta 1 când plec de pe loc masina tremura de zici ca se rupe, iar in treptele 2, 3 când bag piciorul in acceleratie se turează Inloc sa crească viteza, dau funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil s-a dus discul de ambreiaj
Te duci la un service si il inlocuiesti nu e cazul sa " roga-te sa mai fie reparabila." ca e reparabail si nici nu exista "placuta de ambreiaj" ci disc de ambreiaj si placa de presiune... asa ca nu mai asculta sfaturi de 2 lei de pe TPU si mergi la un mecanic

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai reusit sa distrugi ambreiajul!
Tie nu ti-a taticu ca nu ai trebuie sa fortezi nimic la masina?
Cheama o masina sa o ia pe platforma sa o duca la service si roga-te sa mai fie reparabila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba neaparat placuta de ambreiaj!

| R0byZ00r a răspuns:

Ai distrus ambreiajul, se poate face la service nu costa mult, data viitoare ai grija sa lasi mai usor.