| Andreimihai200 a întrebat:

Buna seara! Nu de mult am întâmpinat o problema destul majora cred ca eu masina. Recent am achiziționat un ww Passat B6 2008 2.0. TDI cod motor bmp cu un singur ax. Astăzi când am plecat la un drum pe autostrada masina mergea perfecta fără vreo problema. Ei bine când am ieșit de pe autostrada am vrut sa trec din treapta a 6 in a 5 și nu intra in viteza. Am încercat de 2-3 ori cu piciorul apăsat pana in capăt pe ambreiaj dar nimic. Am mai redus din viteza ca sa pot sa ii dau a 4 și a intrat fără probleme. Ei bine prima problema a apărut când la 2 minute distanță am avut rosu la semafor și a trebuit sa ma opresc. Pe când sa pornesc cu a 1a motorul a murit. Prima data am crezut ca e din vina mea ca am scăpat ambreiajul deși nu am mai pățit asta. După ce am pornit din nou motorul sa plec de pe loc am observat ca viteza urca dar turometrul aproape deloc. Aveam 60km in treapta 1 cu aproape 2000 ture. Ca și cum as porni cu a 4 de pe loc. Am schimbat in treapta 2 aceeași problema masina 80km ture 1800. In treapta a 3 si-a revenit si turometrul a urcat la normal. Am oprit in parcare am lăsat putin masina oprită si am încercat din nou. Exact aceeași problema. Parca porneam cu a 4 de pe loc. Motorul dadea sa moara la 3000 de ture dacă lăsam ambreiajul. Dupa 30 de metri a început sa scoată putin fum iar după inca 20 de metri scotea fum bine de sub motor. Atunci mi-am dat seama ca mi s-a dus ambreiajul. Am oprit masina am chemat platforma pentru ca nu mai voiam sa forțez ceva si când am urcat pe platforma șoferul a observat ca îmi joaca foarte tare schimbătorul in orice treapta la modul ca in a1 puteai duce schimbătorul in stanga dreapta foarte mult avea cursa mare. Dupa asta am mai observat ca dacă o bagi in orice viteza masina tot in fata merge inclusiva marșarier. Stiu ca pare putin ireal dar masina merge in fata dacă o bag in marșarier. Acum vreau sa imi spuneți ce probleme ar putea sa aibă. Stiu ca ii grav dar vreau sa stiu. Ambreiajul 95% ii dus

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a dus timoneria, iar tu ai omorat ambreiajul cu ocazia asta, cand te-ai chinuit sa pleci, si iesea fum de sub capota.
S-ar putea sa fie prajita si volanta, deci te-ai rezolvat de un 4000 de lei.
D'asta se pun intrebari din mecanica la examen...
Daca te prindeai la timp ca s-a dus timoneria, chemai platforma mai repede si aveai o reparatie pana in 500 de lei. Asa ai mai ciufulit-o "putin", ca deh, mecanica e pentru mecanici, soferul da doar cheie.

| Andreimihai200 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta era furca de la timoneria s-a rupt. Am scăpat cu ambreiajul fiind nou nu s-a dus nu patineaza și nici nu bate volanta, prețul Furcii era de 160 de lei și inca 100 manopera

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vinde o da o in colo de rablă din ce an este ce marca?

| Marian12123 a răspuns:

Sa dus sigur ambreajul, sau discul de ambreaj. Ca nou 2000 de lei te costă și 300+ manopera. Asta e are o vârstă.