| IonutByJeT a întrebat:

care sunt actele pentru cumpararea unei masini second hand si care sunt preturile pentru intocmnirea actelor, eu am inteles ca trebuie sa primesc de la vanzator talonul masini cu itp-ul valabil pe el, RCA-ul si cartea masini, bun dar preturile nu le stiu deloc mi-s-a spus ca daca o trec pe numele meu ma va costa mult mai mult deoarece eu am 18 ani, asa ca m-am hotarat sa o trec pe numele parintilor, acuma care este pretul sa o trec unii imi spui in jur de 6-7 milioane alti imi spun in jur de 1000 si ceva de Euro, va rog foarte mult daca se poate sa-mi spuneti in detailu amanuntit toti pasii de urmat pentru cumpararea masini cu tot cu contractul de vanzare cumparare si preturile. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. primul pas e sa te hotarasti sa cumperi masina. cu verificari si tot ce e nevoie.

2. faci contract de vanzare cumparare, achiti masina si trebuie sa primesti certificatul de inmatriculare, rca, cartea de identitate a masinii, un exemplar din contractul de vanzare cumparare si certificatul de neurmarire fiscala a vanzatorului.

2. odata ce ai toate aceste acte trebuie in primul rand sa te duci la autoritatea fiscala din judet sa iti iei masina pe numele tau / parintilor cum te hotarasti.

3. platesti taxa de timbru. (acesta taxa o platesti pentru orice masina inmatriculata ultima oara inainte de 2007). Calucleaza aici cat te ajunge.
static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html

daca masina e veche si are un motor maricel poate sa te ajunga si 1000E sa stii.

5. iti faci RCA pe numele tau / parintilor. Aici intervine varsta. Daca ai sub 27-28 ani platesti mult mai mult decat daca ai fi mai batran. O asigurare pe 12 luni pentru un tanar de 18 ani poate ajunge si la 1400 ron, pe cand pentru cineva la 30 ani poate fi si 400 ron.

6. faci restul actelor. rar (costa cam 150 ron). taxa pentru certificat de inmatriculare si pentru numere (cam 120-140 ron ambele)

7. cu dosarul complet te duci la politie sa o inmatriculezi

ai foarte mare grija cu taxa de timbru, sa nu platesti dublu decat costa masina.

| IonutByJeT explică (pentru suntserios):

Si daca vanzatorul o are platita deja taxa de timbru, imi poate arata ceva la mana, sau trebuie neaparat replatita taxa de timbru?

| suntserios a răspuns (pentru IonutByJeT):

Daca e platita trebuie sa iti dea dovada de la fisc.

| IonutByJeT explică (pentru suntserios):

Ok, multumesc, deci scrie ceva anume de taxa de timbru sa caut pe acolo sau daca are fisa fiscala inseamna ca a platit taxa de timbru?

| suntserios a răspuns (pentru IonutByJeT):

Dovada ca a platit taxa de timbru e o dovada separata de fisa fiscala. Ii ceri special vanzatorului sa iti scoata acea dovada daca e cazul

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

1-Faci actul de vânzare cumpărare la un birou specializat.
2-Te programezi la RAR
3-Fostul proprietar trebuie şă-ţi dea cât mai rapid fişa fiscală.
4-dacă RAR-ul mai este valabil, poliţia îl va trece în certificatul de înmatriculare
5-Trebuie să faci asigurare pe numele tău, fostul proprietar va recupera diferenţa de la data vânzării
6-Plăteşti la bancă contravaloarea certificatului de înmatriculare
7-La poliţie spui că opreşti aceleaşi numere, dar le vei plătii ca preferenţiale
8-Depuii toate aceste acte la poliţia de circulaţie şi asta e tot
Multă baftă la alergat!

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Esti sigur ca vrei s-o treci pe numele parintilor? In primul rand, RCA-ul nu ti-l da cel de la care cumperi, trebuie sa fie pe numele viitorului proprietar al masinii. Fa un test pe http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php O sa vezi ca studentii au anumite reduceri. Pe de alta parte, daca parintii tai sunt pensionari si ei beneficiaza de reduceri. Completeaza chenarele, fa testul cu calculatorul (este gratuit) si vezi ce iti convine. Eu tot de la Romasig am luat polita, e broker de incredere si livreaza gratis la nivel national. Nu am ce sa adauga la ce ti-au raspuns ceilalti membri.

| suntserios a răspuns (pentru AlinIntreaba2Raspund):

Nu se da nicio reducere la studenti. tinerii sunt intro grupa de risc in ceea ce priveste asigurarile auto

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns (pentru suntserios):

Completeaza calculatorul si o sa vezi ca la Asirom avea ceva reduceri la elevi si studenti - eu nu sunt nici elev nici student, dar asa scrie acolo. Uite, si aici scrie la fel: http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php