| NaturalLl a întrebat:

Cat consuma in general motorul 2.0 TDI?
Si cat ar consuma un Audi A6 peste 2004 cu motor de 2.0 TDI? Si un BMW Seria 3, 320d de exemplu cu motor de 2.0 TDI?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Bmw-ul nu are TDI, are Diesel doar.
2. Masina mea fiind Audi A4 B8 2011 cutie hidramata 2.0 TDI (143 cp), consuma in jur de 9, la talpa de i-o dau si mersul sportiv de obicei, pentru cineva care merge mai batraneste la o asemenea masina maxim 6-7 dar totul depinde de "batranete-tinerete", iar la un manual 6.5-7, repet totul tine de mersul agresiv sau normal, cum ii dai talpa prin oras, si etc, pentru ca in afara, un 6 iti ia 100%, chiar si la mersul meu agresiv in afara nu sare de 6.
A6-le cu motor de 2.0 TDI, te-as sfatui sa iei un 3.0, pentru ca este masina cam grea, A4-ul meu este usor, de aia am si vrut 2.0, cu cat masina este mai grea, iti spun din experienta, si motorul mic, cu atat consuma mai mult. Daca ai, de exemplu, o masina cu 3.5, 4.2 vei simti diferenta garantat. Ia un motor mai mare pentru a6, daca nu iti va consuma un 8.
AM vazut la un prieten recent adus un A8 cu motor de 4.2 TDI quattro, se simte exagerat de mult diferenta, este grea, dar si motorul o ajuta + ca are si vreo 270 cp. laughing)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa te puna pe tine sa ii platesti impozitul la 3.0

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Acuma si tu, tii cu ursul.laughing tine si tu cu vulpea, perfect adevarat faza cu impozitul, dar te interesezi dinainte, eu unul asa am facut cu taicamio, bai i-au eu 3.0, dar ia sa vedem cat e impozitul, mie unul imi ajungea 2.0 pe un a4, ca e relativ usoara, nu greau fata de a6, a8, seria 5, seria 7...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand el intreaba de consum ca il intereseaza sa economiseasca 300-400 lei pe an nu cred ca o sa ii convina un impozit de 3000 lei an

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da suntserios, dar intreaba oricum la mai multi oameni, la primarie, pune intrebari undeva, sa vada despre ce este vorba, oricum cand te uiti sa-ti iei o masina de 8-9k euro, deja sincer nu te mai uiti la banii de benzina/motorina/consumabile si impozite, acum sincer, eu am de 13.5k, ma uit cat de mult costa o turbina spre exemplu ca dau 1.5k dar asa. la consum, vreau confort, vreau incalzire pe 4 zone, vreau mmi 3g+, vreau, vreau, vreau dar fara bani, niciodata.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Bmw-ul nu are TDI, are Diesel decat,

Te depaseste si la deal si la vale un 320 d.
Face suta in 7, 6 sec. tu in 9, 4
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=20803
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=4308

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

1. Vezi ca eu am scris asta, nu ai ce sa ma corectezi,
2. Are 184 cp nu 143 ca a mea.
3. Nu ma intereseaza cine pe cine intrece, eu nu am luat-o de curse, ci de mers.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

BMW-ul are si el motor turbodiesel common rail, chiar mai eficient decat Audi, asta era ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Commonrail Diesel are si audi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate motoarele Diesel moderne sunt common-rail, inclusiv cele de pe Renault, Hyundai, Opel s-a.m.d.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta am zis si eu daca citesti mai cu atentie.
Nu este nevoie sa repeti ca papagalul.

20 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1) TDI e marca inregistrata VAG, BMW-urile nu au motoare TDI.
2) Ce fel de transmisie? Manuala/Automata?
3) Consum urban/extraurban sau mixt?

| relian a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Adica vrei sa spui ca nu scrie asa TDI dar asta nu inseamna ca bmw nu are diesel turbo, sau nu inteleg ce vreti sa spuneti.Omu a intrebat daca un bmw sria aia cu motor de 2 litri diesel si turbo cit consuma.Deci bmw are motoare diesel de 2 litri turbo, asta daca crezi ca nu au asa ceva. Daca ai vrut sa spui altceva, omu de fapt asta intreba de consum nu ce scrie pe masina sau cum scrie.Ca scrie TDI sau ca nu scrie nimic aia nu inseamna ca motoru de la bmw n-are turbo daca e diesel.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru relian):

Logic ca BMW-ul are motoare turbodiesel, sunt chiar cele mai bune din gama. Da nu sunt TDI-uri.

| relian a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa si ce este ala un TDI si cei ala un motor turbodiesel? Eu cred ca TDI ala inseamna turbo diesel injection, adica tot dracu ala, numa ca BMW nu inscriptioneaza la spate sa scrie TDI, asta am vazut.Deci cei la bmw si cei la TDI?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru relian):

Ce-i Coca Cola si ce-i 7 Up? Ca amandoua au bule si sunt dulci.

| relian a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Amandoua is bauturi, deci in cazul nostru amindoua is tdi doar ca pe una nu scrie, deci pot sa-i zic cai tdi desi nu scrie.Omu nici n-a avut intentia asta, adica sa spuna asa ceva, adica ce ar fi scris pe masini cai scris tdi sau altceva.EL intreba cit consuma un bmw turbo diesel si so zica mai scurt a scris tdi mie cel putin asa mia sunat.Dar na acum fiecare cu cel doare.E ca si cum in exemplu tau ai spune cita zahar are coca de la pepsi sau aia de la coca cola, iar tu ai veni sa spui aia nu-i cocalaughing deci mai lasati figurile astea ca sigur ai inteles exact ce voia omu sa intrebe, eu de aia am si zis da ce bmw n-are turbo sau cum? Ca se numeste altfel aia n-are a face.Tu cum numesti frigideru asa ca idee daca tot vrei sa arati nu stiu ce pe aici? Tu ai frigider acasa? Eu am curaj sa pun pariu pe ce vrei tu ca nu ai frigider acasa, fara sa vin sau sa te cunosc bag mina in foc ca nu ai nici tu nici milioane de romani.Deci cum e pana la urma?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru relian):

Sunt homeless, dorm sub poduri.

| ĂlaRău a răspuns:

2.0 de la BMW nu este TDI, dar poate face consumuri si de 4% daca drumul este intins si liber si te straduiesti si tu. (conteaza cum accelerezi, franezi, starea anvelopelor, daca ai pasageri etc) Totusi media ar fi de 6-7%.
La Audi depinde de versiunea motorului. Sunt versiuni mai puternice sau mai economice. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca A6 este mai mare si mai greu, facand parte din alta clasa fata de Seria 3.
Te poti astepta la un consum de 5-6% in conditii ideale.
Mediu cam 7-8%.
In oras ambele pot ajunge si la 9-10% in conditii de mers normal, trafic etc.

Daca mergi sportiv si o calci ajungi la 15-20%.

| AndreiFace a răspuns:

8,8 si 6, 4 si 7, 4

| suntserios a răspuns (pentru AndreiFace):

Singur nu e 6, 5 sau 8.7?