| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege Skoda Octavia Trend motor 1.9 TDI sau un logan? Eu as merge mai mult pe skoda... diferenta de la cer la pamant,cu loganul daca dai intr-o groapa esti rasturnat, e dotat mult mai slab ca skoda si mai multe. Astept si parerea voastra! Funda + vot

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde la cati km gasesti Skoda. Clar este indicat sa mergi pe Skoda dar... daca gasesti un Logan la 20.000 de km si o Skoda la 550.000 de km nu se merita. Incearca sa iti faci un calcul cati km au, ce va pica pe viitor la fiecare, cat costa piesele, cati km faci pe an cu masina si apoi vezi daca se renteaza sau nu. Un logan la 100.000 de km este similar cu o Skoda la 150.000-170.000 doar ca mai exista o problema la Logan, dupa 80.000 incep sa bata plasticele din interior care sunt de foarte proasta calitate si trebuie lipite cu silicon ca sa se rezolve pentru ca nu merita schimbate!

| Minks a răspuns:

Nu stiu sincer de ce mai intrebi. Cat despre faza cu "daca dai intr-o groapa esti rasturnat", e o vorba spusa din ignoranta, fara sa cunosti despre ce e vorba. happy

| 0rlando a răspuns:

Evident, Skoda.

| heddy10 a răspuns:

Skoda e cu muuuuult mai buna decat Loganulwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vei compara mere cu piersici, normal ca toti aleg piersicile. Dar cand dai intr-o groapa la Logan schimbi un pivot de 60 ron, iar la Skoda dai 3, 5 milioane pentru a schimba cateva piese la sistemul de directie fiind mult mai complicat decat la un LGN.
E clar ca la acelasi pret LGN e full, iar Skoda e veche. Daca preturile sunt la fel... cine e prost sa ia o petarda cand poate lua o limuzina.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Skoda cu siguranta, e mai buna la toate capitolele

| AnicaiAlin a răspuns:

Http://www.masini.ro/......otorizare/

si

http://www.masini.ro/......otorizare/

Astea sunt 2 exemple.
Acum depinde pentru ce doresti masina.
Diferentele de pret sunt destul de mari intre Skoda si Dacia, dacia consuma mai putin, este mai usoara, taxele sunt mai mici, costurile de intretinere periodica sunt mai mici.
Skoda in schimb este mai mare unpic, mai confortabila si mai bine dotata, Dar si pretul este mai mare cu aprox 7000 de euro la care adaugi taxe unpic mai mari(impozit si asigurare) si un consum mai mare urban(cel mixt fiind relativ asemanator)

Daca as avea bani fara doar si poate as alege skoda si poate chiar un RS de 170 de cai, dar pentru ca sunt un simplu muncitor care nu isi permite sa isi ia de la gura pentru o masina, daca as dispune de un minim necesar as achizitiona un Logan dar doar daca ar insemna ca ma pot lipsi de acei bani fara sa ii simt.

| alinel0808 a răspuns:

Skoda este ein primul rand este mai buna de nu stiu cate ori ca loganu la motor la caroserie cam la tot este mai buna!

| miana03 a răspuns:

Si eu as alege tot skoda pentru ca dacia nu imi place