| Robbe a întrebat:

Cum pot sa stiu exact daca masina mea are xenon sau halogen? Am luat-o de la cineva, dar am uitat sa il mai intreb de asta.
Si am la faruri niste lupe la faza scurta, dar unul dintre faruri bate cu alb si celalalt e putin mai galbui.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai reglaj pe inaltime (la lumini), e clar ca sunt xenon.
Culoarea ideala este 4300K, utila atat pe vreme uscata, cat si pe ploaie sau ceata. Puterea este 35W la toate, dilemele ar fi:
1. ce model de bec este (d1s, d2s, etc) (poti afla pe un grup de Facebook, ca toate Golfurile 5 au la fel)
2. ce s-a dus, lupa, droserul sau becul?

Daca s-a schimbat culoarea, eu zic ca becurile sigur sunt vechi, deci recomand doua becuri xenon noi. Mergi la un electrician auto si spune-i ca vrei sa iti schimbe becurile; va desface el, va vedea modelul si va comanda, sau iti va spune ce/de unde sa cumperi.
De asemenea, mai ai si varianta conversiei LED (pastrand sistemul xenon), care se rezolva pe metoda "stiu eu un baiat", in spatele blocului laughing
Tot cu "stiu eu un baiat" se rezolva si in cazul in care ai lupele arse, si trebuie inlocuite. Dar cauta un baiat cu multe recomandari bune, eventual unul de pe Facebook cu multe poze cu lucrari, si ii trimiti farurile prin curierat rapid.
Succes!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e Passat b6, are xenon cu inceput de sfarsit, becul galben e "pa".
Ca sa iti dai seama exact daca are xenon sau nu, urmareste detaliile astea:
1. spalatoare faruri - toate masinile cu xenon au asa ceva
2. lipsa reglajului pe inaltime al farurilor, din bord
3. prezenta droserului undeva pe sub far
4. cand dai jos capacul din spate al farului, becul de faza scurta este ceva patrat cu o mufa in el, nu clasicul bec halogen
5. pe far e posibil sa scrie HDR la xenon undeva intr-un colt, si HCR la cele pe halogen
6. la aprinderea farurilor la rece, acestea se aprind treptat, nu brusc, si este posibil sa se regleze sus-jos timp de o secunda.

| Robbe explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am golf 5 si am spalatoare de faruri, dar la mine nu functioneaza, n-am reglaj din interior si nu ma bag sa le demontez ca nu ma pricep laughing Voiam sa stiu sa cumpar alte becuri ca sa le schimb, sau lupele sa le schimb.
De unde stiu eu exact ce intensitate trebuie sa iau pentru becuri xenon in cazul meu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Robbe):

Daca nu ai reglaj pe inaltime (la lumini), e clar ca sunt xenon.
Culoarea ideala este 4300K, utila atat pe vreme uscata, cat si pe ploaie sau ceata. Puterea este 35W la toate, dilemele ar fi:
1. ce model de bec este (d1s, d2s, etc) (poti afla pe un grup de Facebook, ca toate Golfurile 5 au la fel)
2. ce s-a dus, lupa, droserul sau becul?

Daca s-a schimbat culoarea, eu zic ca becurile sigur sunt vechi, deci recomand doua becuri xenon noi. Mergi la un electrician auto si spune-i ca vrei sa iti schimbe becurile; va desface el, va vedea modelul si va comanda, sau iti va spune ce/de unde sa cumperi.
De asemenea, mai ai si varianta conversiei LED (pastrand sistemul xenon), care se rezolva pe metoda "stiu eu un baiat", in spatele blocului laughing
Tot cu "stiu eu un baiat" se rezolva si in cazul in care ai lupele arse, si trebuie inlocuite. Dar cauta un baiat cu multe recomandari bune, eventual unul de pe Facebook cu multe poze cu lucrari, si ii trimiti farurile prin curierat rapid.
Succes!

| 120bulevard a răspuns:

Inseamna ca tu ai xenon daca unul iti bate alb si unul iti bate galbui, totusi n-ar trebui sa bata galbui si va necesita o inlocuire cu o piesa OEM originala. Xenoanele nu bat niciodata galbui ci doar alb, daca pe tine personal nu te deranjeaza lucrul asta le poti lasa si asa, insa probabil vei intampina probleme la ITP.

| Robbe explică (pentru 120bulevard):

Deci trebuie sa merg in reprezentanta?

| 120bulevard a răspuns (pentru Robbe):

Nu neaparat, poti merge la orice mecanic care sa te ajute cu, comandarea unui modul xenon OEM dintr-o sursa de incredere, ca apoi sa te ajute cu montarea lui.