| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Daca imi schimb becurile de la semnalizare, pozitii, frana si cele ce lumineaza numerele cu becuri led, are ceva? In sensul ca daca e legal. Sau trebuie omologate? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca iti are nimeni grija, insa ai grija la erori. La semnalizare cel putin, cam la orice masina daca pui bec de rezistenta mai mica, nu o sa-ti mai clipeasca regulat releul. La masinile mai moderne sunt senzori de 'bec ars' pe multe circuite, daca pui LED-uri care nu sunt facute sa anuleze eroarea nu o sa se aprinda, o sa clipeasca scurt si o sa iti apara in bord 'bec ars'.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pot fi omologate gen tunning cu leduri si plastic alb, dar semnalizarea ramane portocalie, si culoarea luminiilor la fel ca cele din fabrica.

http://imagenes.encooche.com/productes/fitxa/24230.jpg

Ceva de genul ala poti pune la masina ta.

| 0rlando a răspuns:

Atâta timp cât păstrezi culoarea, nu ai nevoie de omologare, deși am văzut mașini cu lămpile de semnalizare, pe pe aripi cel puțin, de culoare albă.

| ombladon a răspuns:

Trebuie sa fie de aceeasi culoare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Are, daca nu le omologhezi.

| Koss01 a răspuns:

Nu ai nevoie de omologare doar daca au aceeasi culoare plus ca becurile cu led au un consum mult mai mic

| Tudor_George_1994 a răspuns:

Din cate stiu eu nu ai voie sa schimbi becurile decat cu unele de aceiasi culoare adica cele standard care sunt pe masina la iesirea din fabrica.

| bitsu01 a răspuns:

La cele de la semnalizare iti trebuie bec CANBUS fara eroare