| DJyAlex a întrebat:

As vrea sa-mi schimb becurile de la far de la masina. Vreau sa pun becuri albe halogen.Este legal sa fac asta?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu e nimic ilegal la ele, nu depasesc puterea admisa, sunt deja omologate. Am avut si eu astfel de becuri aproape doi ani pe masina bine, primele erau de la osram m-au tinut cam 7 luni, mai apoi am trecut la altceva mai "necunoscut" dar tot destul de costisitoare 80 de lei perechea, si nu am avut probleme in acest timp.
Oricum cel mai bine pastrezi ambalajul lor undeva in masina in caz de esti oprit le arati cutie sa vada ce fel de becuri sunt montate pe masina ta.
Oricum ele au o lumina alb-galbuie, nu e tocmai ca xenon-ul deci, iar asta nu le atrage atentia politistilor.
Daca erau ceva led, da, atunci ai fi avut probleme, dar cu aceste becuri nu ar trebui sa ai nici o problema.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa schimbi nimic la sistemul de iluminat, trebuie pastrat cel din fabrica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate doar daca ai din fabrica sau te duci la RAR.

| OldSoul a răspuns:

Cat timp vei pune acelasi tip de bec, de acelasi model, aceeasi putere, da, e legal.
Oricum acel "Alb" cel mai probabil va fi ceva alb-galbui, nu e mare diferenta, depinde ce alegi.

| DJyAlex explică (pentru OldSoul):

Vreau doar sa schimb culoarea din galben in astea:https://m.emag.ro/......DCTRLBBBM/ N ar fi nimic ilegal daca le as pune nu?

| OldSoul a răspuns (pentru DJyAlex):

Nu e nimic ilegal la ele, nu depasesc puterea admisa, sunt deja omologate. Am avut si eu astfel de becuri aproape doi ani pe masina bine, primele erau de la osram m-au tinut cam 7 luni, mai apoi am trecut la altceva mai "necunoscut" dar tot destul de costisitoare 80 de lei perechea, si nu am avut probleme in acest timp.
Oricum cel mai bine pastrezi ambalajul lor undeva in masina in caz de esti oprit le arati cutie sa vada ce fel de becuri sunt montate pe masina ta.
Oricum ele au o lumina alb-galbuie, nu e tocmai ca xenon-ul deci, iar asta nu le atrage atentia politistilor.
Daca erau ceva led, da, atunci ai fi avut probleme, dar cu aceste becuri nu ar trebui sa ai nici o problema.

| xerxes1 a răspuns:

Majoritatea masinilor au becuri cu halogen. Poate ai vrut sa zici xenon.