| Andri123 a întrebat:

Dacă o masina are ulei in bujii ce simptome ar avea? A mea skoda octavia 1 1.8 20v a început să scoată fum albastru cand o accelerez si parca nu mai porneste asa rapid cum pornea odată

2 răspunsuri:
| George12356456 a răspuns:

Pot apărea pierderi de putere; motorul nu mai merge rotund; pornirea se face mai greu. Fumul albastru nu este de la bujii, este de la ulei.

| 9Florin9 a răspuns:

Daca ai ulei pe bujii eu zic sa le scoti si sa incalzesti varful si filetul pana se usuca si apoi pune-le repede inapoi pana nu se racesc si dai repede o cheie si ambaleaz-o. Fenomenul asta se regaseste de obicei la motoarele cu o singura bujie.