| Girly97 a întrebat:

Skoda Octavia este o masina buna pentru incepatori?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E o masina foarte buna cand e noua

Daca e din Nemtia din cimitirul de masini (aka parc auto, targ), pe care de obicei il administreaza arabi sau turci, nu stiu daca mai e la fel e buna

Totusi pentru o fata si incepatoare mi se pare o masina prea mare ca si dimensiuni! Usor prea lunga, maricica in gabarit
Orasele sunt deja neincapatoare de melteni posesori de permis si masini "de lux", ai nevoie in acest context de o masina cat mai mica pe care sa o parchezi cu usurinta sau cu care sa te strecori cu usurinta, cand skoda e ditamai sedanul.

Daca ai sa cumperi acest model sfatul meu sa fie bine echipata cu senzori de parcare eventual camera marsarier etc de ce? pentru ca te ajuta.

Zilele trecute un nene cu skoda octavia, cred ca primul model, a dat cu spatele pe toata strada, pe doua benzi, el iesind dintr-o parcare, si nu s-a lasat pana nu a dat cu spatele in lateralul unei masini care stationa la semafor pe banda corecta.
Daca avea pricepere si era si ajutat de niste senzori de fabrica care sa il avertizeze pe prost ca mai sunt si masini pe sosea poate nu facea traznai.

De asta insist cu vehicule echipate cu ceea ce trebuie, e musai in ziua de astazi nu e vorba de moft, mai ales cand esti incepator.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru Simpatic):

E cam gandire de roman de 1980...auzi daca e fata..pai ce ma daca e fata e proasta? In alte ordine de idei daca isi ia o masina lunga si se obisnuieste si o parcheaza bine toata viata orice masina o sa aiba o sa fie in stare sa o parcheze. Uite eu de exemplu prima masina pe care am condus-o a fost un passat break si la mine acasa aveam o alee doar pentru masini langa alee era casa care avea in fata ei un mic loc de parcare si in fata locului era gradina cu flori.De cand am condus prima data mereu am bagat-o intre gradina aia si casa pentru ca taicameo venea cu masina lui si o baga pe alee si eu luasem permisu in ianuarie anul trecut si nu puteam sa o las tot pe alee ca ori il incurcam ori daca o duceam mai jos cadea zapada de pe casa fix pe masina.Si chiar daca m-am chinuit prima saptamana sa o parchez si sa o scot de acolo acum mi se pare foarte usor orice parcare pentru ca aia era o parcare data naibii pentru ca, curtea era si in rampa.Gen eu trebuia sa plec din rampa si in acelasi timp sa si virez si sa ma si uit daca vin masini de sus sau de jos ca nu ai vizibilitate. Oricum btw ideea de baza e nu sa faci lucrurile usoare ideea e sa le faci cat mai complicate pentru ca dupa orice o sa ti se para usor. DACA tu spui ca trebuie sa ai senzori la masina ca sa faci o parcare..pai la ce dracu ai mai fost la scoala auto daca n-ai fost in stare sa inveti sa faci o parcare..bine acum depinde si ince zone dai orasu. Uite cum inainte la pitesti lua tot romanu ca se dadea pe smecherii permisu ACUM de abia daca il mai ia 20 de la suta din oameni pentru ca sunt foarte exigenti politistii din judetul arges acum ca vor sa-si spele pata asta...

| Simpatic a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Nu stiu cum era in anii 80' ca nu ma nascusem.
Am zis astazi numai este un moft sa ai masina cu dotari, astazi cand toti meltenii au 'marshani' nu masini, nu au ce manca dar le au cu soferiawinking
Si eu am facut scoala pe o dacie cutie manuala se numea Logan nu 1100, dar nu pe cutie automata cu dublu ambreiaj bmw sau audi, astazi totul este diferit, si de ce nu tehologia e buna.
Am condus de la dacia 1300 pana la Lamborghini, am avut noroc dar asta nu inseamna ca altii trebuie sa dea cu capul de pereti facand greseli, traficul este despre persoane nu despre masini pentru cine nu a inteles.

Este un fapt bine stiut ca femeile sunt mai stangace cand e vorba de condus masini, vorbim pe realitate si pe statistici nu pe preconceptii, aici nu e vorba nicio secunda de misoginism.
Cate femei ai vazut la rally sau formula 1, la campionatele nationale de drag, drift, VTM etc 1 (una) la 100.000, exceptand formula 1 unde nu exista nicio femeie!
Vrei acum sa dezvolt din punt de vedere medical si al stiintei creierului de ce un barbat are mai multe reflexe si aptitudine innascuta catre condus?
Iar cei care ma luati cu pai mai mult barbati fac accidente, pai barbati sunt mai multi in trafic decat femei si aia mai urca si drogati sau bauti, femei mai putin sunt baute sau drogate cand conduc, deci este si asta de luat in calcul.
Eu nu m-am referit la femeile din categoria 1% care conduc excelent de bine, m-am referit la modul general iar la modul general nu au foarte bune aptitudini, opinia mea.
Multe merg incet si prost. Barbatii care nu se pricep merg tare si prost, dupa cum zice si proverbul "prostul nu e prost destul..."
Sunt intr-un oras destul de populat, am avut timp indelungat sa studiez si sa vad si deja stiu dupa "aptitudine" cand greseste o soferita si cand un sofer, deja le stiu miscarile inainte sa le faca dupa cat sunt de meseriasi.
Dar daca tu zici ca e ok sa incepi cu ceva si mai maricel putin cum e skoda octavia, poate ai dreptate!

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu ma refer ca in tara asta TOATA lumea generalizeaza in TOATE situatile si in TOATE domeniile. Daca sunt 50 de femei proaste nu inseamna ca sunt toate, daca 50 de barbati stiu sa conduca asta nu inseamna ca stiu toti.

| Simpatic a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Asta e sunt si eu roman, daca ma nasteam in alta tara aveam banii fratilor TATE (a se citi ţâţe) dar pe munca cinstita!
Vorba lui Badea "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
De unde sa fiu mai inteligent daca-s roman, atat s-a putut laughing

| Simpatic a răspuns:

Vand gogosi la fraieri cu academia lor, 2 la mana vand alte prostii cum ca matrix si iesirea din matrix, fratilor MATRIX a fost si ramane un film cult, cu fani multi in lume, este pe acelasi registru de film cult SF cu Star Wars, nimic din Matrix in afara de cateva concepte filosofice nu este ceva real, cand il aud pe ala ca Guvernul e Matrix si lumea in care traim e Matrix ma apuca rasul.Asta vindeau ei cursantilor printre altele.
Videochatul nu este reglementat, prostitutia este si ea o infractiune, videochatul este mana in mana si cu prostitutia, stii cate prostituate fac videochat sau o ard pe onlyfans? multe.
Evaziunea e o alta infractiune!
Cam asta e si cu fratii Tate si cu alti bogati in lumea asta!
Romani sunt putini care au facut bani pe merit si muncind! De asta nu avem niciun reper de om de succes de afaceri care a facut doar cinstit, fara eveziune fara sa cotizeze la Serei, fara sa fie un sclavete implicat in politica si de acolo sa-si dea avantaje... putini foarte putini! Iar cei care au ajuns la ordinul sutelor de milioane de euro sau chiar miliarde toti sunt cu voia cuiva si cu fapte penale in spate, doar ca in lipsa de probe se aplica principiul "nevinovat pana la proba contrarie".

referitor la acesti frati, gunoierii astia si in mentalitate si in aspect, milionarii lui peste astia care nu stiu sa spuna 1 singura propozitie in limba romana; nu o sa faca ei puscarie si toata tarasenia asta cred ca e in zadar, ca asa isi fac treaba procuroii in Romania, adica cum fac elevii temele> prost si la comanda.
Mie imi spune foarte multe despre cultura acestor 2 indivizi faptul ca dupa cativa ani de stat in Romania nu vorbesc macar elementar limba romana, sunt indieni, chinezi, japonezi etc care vorbesc in limba romana dupa 1-2-5 ani de stat aici...si aia sunt simpli necalificati, nu multi-milionari ca circarii astia care au IQ minim.
Cam atat am de zis despre fratii acestia, pentru mine sunt zero si ei si masinile lor si prostituatele lor, nu ma intereseaza cine-s ei si ce fac.
Eu le-as confisca tot pentru care nu au platit impozit, si i-as expulza din tara mea, e atat de simplu.
Nu faci figuri de astea in SUA, Anglia, Italia si ramai nepedepsit si cu tot ce ai strans.
Faptul ca suntem o tara de lumea a 3-a o va justifica si Instanta, ca si acolo sunt tot judecatori de lumea a 3-a, va fi fara urmari cu achitare, simplu si la obiect.
Dupa aia li se vor aduce masinile cu volan pe dreapta inapoi si se vor sparge in figuri pe web cam precum tarfele lor, pe manele.
Bafta la justitie!

| NLS a răspuns:

Cu siguranta nu e o alegere rea, insa eu as opta pentru Opel Astra sau Opel Corsa.
Motor de 1.4 sau 1.6 benzina
(Diesel doar daca are Euro6 si e din 2016 sau mai noua).

Eu am Astra model august 2015, inmatriculata in acelasi an in decembrie, am luat-o dintr-un parc auto din ala de care zicea Simpatik (de la un bisnitar grec), si nu am bagat inca un euro in ea, in afara de faptul ca am schimbat bateria in 2022.

Mai avem in familie un Audi A4 2012 diesel de la un turc, un BMW seria 3 model 2009 benzina, tot de la un turc, si nici in ele nu am bagat bani multi (mai ales in Audi).

95% dintre "dealerii" auto din Germania sunt rusi, greci sau mai ales, turci.
Cimitir de masini inseamna in Germania altceva, nu händlerii/parcurile auto.
E adevarat ca la un parc auto gasesti si masini care nu merita (uneori deloc) atentie, insa acestea nu costa 6-8-9 mii euro, ci 2-2.5-maxim 3 mii.

Un lucru e cert: nemtii cauta masini cat mai noi, pentru ca la ei nu merita deloc sa le repari, e manopera mult prea scumpa.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Uite ca mai exista si oameni civilizati pe TPU care desi nu impartasesc aceeasi opinie cu ceilalti (cu mine in cazul de fata) o fac frumos si cu explicatii corecte.

Sa iti zic si reversul medaliei de ce nu cumpar eu masina sh, pentru ca daca nu o iei cum zici tu direct de la sursa, fie din comoditate sau nepricepere, o iei de la samsarul roman, ala care a cumparat ultima botitura de la turc, a facut un detailing, a intinerit din laptop masina cu vreo 150.000 km dati inapoi si apoi cere cat o masina buna din acel parc, masina pe care el a adus-o pe rulota ca nu pornea acum face tot atat ca alea din parc care erau bunewinking

De curand o ruda de-a mea si-a luat o masina noua a prins si ceva discount, si cand am intrebat de ce masina noua, a zis ca daca lua una de 2 ani vechime acelasi model dadea tot atatia bani pe ea cu cat a cumparat cu voucher rabla pe asta noua, si a meritat, vorbim de o masina de 18k euro, dar e noua, cu banii astia luai o "fitoasa" de 280 CP cu vreo +300.000 km in 5 ani, dar aveai toate optiunile arabului de Germania, inclusiv 'trapa, full piele ', pe asta noua nu ai trapa sau piele nappa in banii astia dar ai un motor NOU

Si sa mai spunem si faptul ca toata lumea cumpara in functie de cat buget are, e normal sa nu iti placa bentely nou cand ai bani doar de ford fiesta nou, fiecare priveste subiectiv si marcile dar si alegerile pe care le face, dupa principiul ce e ales de mine e cel mai bun lucru!

| ReddY25 a răspuns:

Da,e chiar ok.Recomand

| helpforyou a răspuns:

Da este foarte buna.

| helpforyou a răspuns:

Preț accesibil

Fiabilitate

Confort

Siguranță

Manevrabilitate

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pentru începatori? Orice mașină cu frănă și volan e bună