| slalomprintrecretini a întrebat:

daca pun folie fumurie pe care o iei la sul neomologata pe geamuri la o masina pot merge cu ea sa merg cu ea la omologat?
Daca da trebuie sa platesc ceva?
Funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Sunt trei categorii de folii:
- folie neomologata - de proasta calitate dar foarte ieftina, greu de montat pe geamurile curbate. Nu poate fi omologata, risti amenda+demontare. Se gaseste la piese auto si in targuri.
- folie omologata, se gaseste in magazinele de piese auto si pe net, o poti monta singur acasa sau intr-un service autorizat (lista lor se gaseste pe siteul rarom). Montajul este facil, necesita minimum de abilitati tehnice, un cutter si un foehn. Este compromisul ideal intre pret si calitate. Atentie insa, este 100% legala doar daca in certificatul de omologare va aparea si stampila service-ului autorizat care a executat montajul. Pe internet poti gasi folie+certificat gata completat.
- folie 100% legala - duci masina intr-un service autorizat pentru aceasta operatiune (vezi site rarom), ei vor monta o folie omologata si iti vor inmana un certificat de omologare, atat pentru folie cat si pentru montarea ei.

Raspunzand strict la intreabarea ta, folia neomologata nu ti-o poate omologa nimeni legal.

2 răspunsuri:
| theStraightEdgeSavior a răspuns:

De ce nu te duci la cei de la llumar eu mi-am pus folie la ei acum 2 ani si nu s-a decolorat deloc, e ca noua, din cate imi aduc aminte a fost 500lei(sau 400)costa mai mult dar e o investitie buna, sau daca vrei am vazut o folie `` omologata`` ca asta http://timisoara.olx.ro/......-44814816, la mine in oras o gasesti la cineva langa autogara care are un magazin micut si vinde tot felul de accesorii, e 80 sau 100 lei.

| Robo97 a răspuns:

Daca vrei sa pui folie fumurie ai 2 variante. Prima si cea mai simpla te interesezi in orasul tau unde pune folie fumurie cu acte cu tot care te va costa maxim 4 mil ..sau a doua varianta iei tu folie o pui dar asa e ilegal trebuie sa omologezi si te costa mult.