| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU, daca vreau sa imi deschid un parc auto imi trebuie firma?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clar.
Si sa adaugi TVA in pretul masinilor pe care le vinzi, asta daca vinzi masinile tale.
Daca faci doar intermedieri, atunci faci contract prestari servicii - consultanta intre vanzator si cumparator, iar TVA bagi doar la suma care ti se achita tie, nu si la pretul masinii.
Oricum, fara societate nu poti face nimic, ai fi in ilegalitate.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Denumirea corecta este bineinteles societate comerciala, firma ca si termen juridic reprezinta denumirea societatii, dar stai linistit sunt de aia care scriu pe garduri "infiintez firma", ei de fapt ar trebui sa scrie "infiintam societati comerciale!", asta ca sa nu ne traga de urechi juristii!
Pe scurt da iti trebuie un SRL!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut, altfel nu ai cum sa desfasori activitati comerciale.

| ReddY25 a răspuns:

Da